- PMR Market Experts
- >Blog
- >Rynek usług stomatologicznych w Polsce stale rośnie
Rynek usług stomatologicznych w Polsce stale rośnie
Wyniki najnowszego badania PMR wykazały, że w 2023 r. z usług stomatologicznych skorzystało 56% Polaków. W kolejnych latach zachowania konsumenckie będą pozytywnie wpływać na ten rynek, zwłaszcza w obszarze ortodoncji. Blisko co piąty pacjent chciałby założyć aparat ortodontyczny by poprawić wygląd swojego uzębienia.
W latach 2020-2023 rynek usług ortodontycznych odpowiadał za około 12% rynku usług stomatologicznych w Polsce i rozwijał się w średniorocznym tempie wzrostu (CAGR) na poziomie 11%, wynika z danych zawartych w najnowszym raporcie PMR pt. „Rynek usług stomatologicznych w Polsce 2024”.
Atrakcyjny, ale też trudny rynek
Rynek usług stomatologicznych w Polsce stale rośnie i według naszych prognoz jego średnioroczne tempo wzrostu (CAGR) w latach 2024-2029 osiągnie blisko 9%. Z badania PMR wynika, że 8 na 10 korzystających z usług stomatologicznych w Polsce ma przekonanie, że zdrowy i ładny wygląd zębów wpływa na atrakcyjność fizyczną i ułatwia kontakty społeczne, a blisko połowa twierdzi, że świadczy to o poziomie zamożności. Niemniej jednak wysoki (i rosnący) koszt usługi, stres związany z wizytą (lęk przed dentystą) czy też długi czas oczekiwania na wizytę to tylko przykłady czynników, które wpływają na negatywny obraz stomatologii w Polsce z punktu widzenia pacjenta. Z drugiej strony niedofinansowanie świadczeń ze strony NFZ, wysokie koszty utrzymania placówek, wzrost wynagrodzeń to bolączki przedsiębiorstw działających na tym rynku.
Źródło: raport PMR: „Rynek usług stomatologicznych w Polsce 2024. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029”, 2024
4 na 10 Polaków nie korzysta z usług stomatologicznych
Wyniki badania PMR z lutego 2024 r. wykazały, że w ubiegłym roku z usług stomatologicznych nie skorzystało 44% Polaków. Patrząc na płeć pacjentów stomatologicznych, kobiety częściej korzystają z usług stomatologicznych niż mężczyźni. Nie jest to wielkim zaskoczeniem – ogólnie jest to tendencja widoczna w niemal wszystkich dziedzinach opieki zdrowotnej.
Świadomość zdrowotna, a co za tym idzie większy odsetek korzystających z usług stomatologicznych zaznacza się w grupie osób w szczycie wieku produkcyjnego (35-54 lat) oraz wśród tych z wyższym wykształceniem, co może korelować też z wyższymi zarobkami.
Odsetek Polaków korzystających dla siebie i/lub swoich dzieci z usług stomatologicznych, według wybranych cech demograficznych (%), 2023
Wyjaśnienie: oparte na reprezentatywnej próbie 2 220 Polaków, w wieku 18 lat i więcej. Odsetek dorosłych Polaków, którzy w 2023 r. skorzystali z usług stomatologicznych co najmniej jeden raz dla siebie i/lub swoich dzieci do 18 r.ż.
Źródło: raport PMR: „Rynek usług stomatologicznych w Polsce 2024. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029”, 2024
Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku usług stomatologicznych znajdą Państwo
w raporcie PMR:
Rynek usług stomatologicznych w Polsce 2024. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029.
Metodologia
Zaprezentowane dane pochodzą z raportu PMR: ,,Rynek usług stomatologicznych w Polsce 2024. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029”, na potrzeby którego w lutym 2024 r. firma PMR przeprowadziła badanie konsumenckie na ogólnopolskiej kwotowo-losowej próbie 2 220 dorosłych Polaków, których zapytano o korzystanie z poszczególnych świadczeń medycznych. Na blok pytań dotyczących usług stomatologicznych odpowiedziało n=1 318 Polaków. Sondaż przeprowadzono z wykorzystaniem techniki CAWI (Computer Assisted Web Interview).
W PMR doradzamy i wspieramy działania Twojej firmy
Senior Pharma & Healthcare Market Analyst