Wiadomości - 8 maja 2024

Dermokosmetyki rosną w siłę

W 2023 r. rynek dermokosmetyków w Polsce rozwijał się w tempie blisko 14% r/r, przekraczając 3 mld zł, wynika z danych zawartych w najnowszym raporcie PMR pt. „Rynek dermokosmetyków w Polsce 2024”. Prognozy PMR wskazują, że w latach 2024-2029 dynamika realna rynku będzie wyższa w całym horyzoncie prognozy niż ta obserwowana w 2023 r., na co wpływ będzie miało m.in. wyhamowanie tempa wzrostu cen, a popyt stymulowany będzie przez zachowania konsumenckie.

Rok 2023 umocnił trendy konsumenckie

Jeszcze rok temu wszystko wskazywało na to, że Polacy dobra bardziej luksusowe, do których zaliczamy dermokosmetyki, będą kupowali w mniejszym zakresie niż wcześniej. Rok 2023 pokazał jednak, że w obliczu rosnących cen nie oszczędzamy na zdrowiu, w tym na zakupie dermokosmetyków. Chociaż  liczba sprzedanych opakowań nie wzrosła istotnie, to wartość sprzedaży zwiększyła się o blisko 14% r/r, przekraczając barierę 3 mld zł (sprzedaż apteczna i pozaapteczna łącznie). Duży udział w tak wysokim wzroście rynku miała inflacja.

 

Dodatkowo czynnikiem pozytywnie wpływającym na sprzedaż dermokosmetyków jest popularyzacja zdrowego trybu życia, w tym holistycznego podejścia obejmującego dbanie o zdrowie i ciało.

 

Rozwojowi sprzedaży dermokosmetyków sprzyjają także trendy demograficzne (starzenie się społeczeństwa), epidemiologiczne np. potencjalny wzrost występowania alergii skórnych czy też inne czynniki takie jak coraz wyższe tempo życia, stres itp. wywołujące różnego rodzaju problemy skórne.

Wyniki badania PMR potwierdzają, że dermokosmetyki wciąż kojarzą się silnie konsumentom z aptekami i tam są kupowane przede wszystkim. Warto jednak zwrócić uwagę na spadek wskazań na apteki stacjonarne  jako kanał zakupu w latach 2016-2023 (z 82% do 66%). Wiąże się to z faktem dynamicznego rozwoju sprzedaży online (bardzo duży wpływ mają tutaj apteki internetowe), jak również szerokiej dystrybucji tych produktów w wybranych sieciach sklepów drogeryjno-kosmetycznych, gdzie promowanie tych produktów może osiągać znacznie wyższą skalę.

Coraz większy kawałek tortu kosmetycznego należy do dermokosmetyków

Sprzedaż dermokosmetyków odpowiada za coraz większy kawałek rynku kosmetycznego w Polsce.  W 2023 r. doszło też do wzrostu udziału sprzedaży dermokosmetyków w detalicznym rynku kosmetycznym. W kolejnych latach prognozujemy dalszy stopniowy wzrost tego udziału.  Powodem jest wciąż niskie nasycenie dermokosmetykami w segmencie drogerii stacjonarnych oraz internetowych. Na ten stan rzeczy niewątpliwie mają wpływ wcześniej wspomniane zmiany w zachowaniach konsumentów, w tym zmiana miejsca zakupu dermokosmetyków.

 

Warto dodać, że na przestrzeni ostatnich 10 lat dermokosmetyki osiągnęły najwyższy udział w wartości aptecznego rynku leków i nie-leków wydawanych bez recepty w 2016 r. (9,9%). W kolejnych latach, udział ten, na skutek faktu, iż dynamika wartości sprzedaży dermokosmetyków była niższa niż produktów bez recepty, zmniejszał się. Wynikało to ze stosunkowo niskiego wzrostu cen oraz „wychodzenia” tej kategorii poza kanał apteczny. W 2023 r. obserwowaliśmy wysoki wzrost cen na rynku dermokosmetyków w Polsce, co przełożyło się również na wzrost udziału tych produktów w sprzedaży odręcznej w aptekach.  

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku dermokosmetyków  znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

 

Rynek dermokosmetyków w Polsce 2024. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029. 

 

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Marta Marszałek

Senior Pharma & Healthcare Market Analyst