Wiadomości - 17 kwietnia 2024

Wzrasta popyt na używany sprzęt IT i używaną elektronikę użytkową

Najnowsze dane PMR wskazują, że wartość rynku używanego sprzętu IT i elektroniki użytkowej w 2023 r. zbliżyła się do poziomu 6,5 mld zł, notując 13% wzrost rok do roku. Popyt na używane produkty kształtują przede wszystkim cykliczna wymiana urządzeń elektronicznych, popularność wiodących platform ogłoszeniowych, a także obserwowany wzrost cen nowych produktów, który motywuje konsumentów do poszukiwania bardziej przystępnych cenowo alternatyw. Do tego dochodzi rozwijający się segment urządzeń odnowionych. Prognozy PMR wskazują, że rynek będzie rósł w tempie dwucyfrowym w ciągu najbliższych czterech lat.

Handel C2C z największym udziałem, B2C z największym wzrostem

Wartość i dynamika rynku używanego sprzętu IT i używanej elektroniki użytkowej w Polsce, 2021-2023

202120222023
Wartość (mld zł)5,35,76,5
Dynamika (% r/r)17%7%13%

Źródło: PMR, 2024

Handel używanym sprzętem IT i elektroniką użytkową opiera się w dużej mierze na transakcjach typu konsument-konsument (C2C), które zyskały na popularności dzięki platformom ogłoszeniowym, takim jak OLX, Allegro Lokalnie i lokalnym marketplace.

 

Z badania PMR przeprowadzonego na potrzeby raportu na próbie 5 446 dorosłych Polaków wynika, że wśród osób kupujących używaną elektronikę, 60% nabyła ją od innej osoby prywatnej. Trzeba mieć na uwadze, że rozwój platform ogłoszeniowych nie tylko doprowadził do upowszechnienia handlu popularnymi kategoriami produktowymi, takimi jak smartfony czy laptopy, ale również umożliwił rozwój handlu w niszowych kategoriach, które zazwyczaj nie są obsługiwane przez sklepy i inne firmy handlowe.

Miejsce ostatniego zakupu używanego sprzętu IT i elektroniki użytkowej w Polsce, w podziale na wybrane kategorie produktowe (%), 2024

SmartfonLaptopKomputer stacjonarnyTelewizorMonitor
Od osoby prywatnej49,3%51,4%63,8%59,1%58,8%
Ze sklepu50,7%48,6%36,2%40,9%41,2%

Wyjaśnienie: Na podstawie badania PMR zrealizowanego w lutym i marcu 2024 r. na próbie 5 446 dorosłych Polaków. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem techniki CAWI.

Źródło: PMR, 2024

Prężnie rozwijającym się segmentem w ostatnich latach jest handel typu B2C, który w perspektywie prognozy, przewyższy handel C2C. Trend ten jest silnie wspierany przez profesjonalizację usług związanych z naprawą i odnową urządzeń elektronicznych. Mowa tu zarówno o firmach specjalizujących się w tym obszarze, ale także o największych platformach handlowo-ogłoszeniowych oferujących używaną elektronikę. Podmioty te nie tylko zapewniają atrakcyjne ceny, ale także gwarantują jakość i gwarancję na swoje produkty, co przekonuje klientów do wyboru właśnie takich urządzeń. Z badań PMR wynika, że handel używaną elektroniką jest mocną stroną lombardów.

 

Istotne jest również wskazanie na działalność największych sieci handlowych, które w swojej ofercie posiadają również urządzenia powystawowe lub pochodzące ze zwrotów konsumenckich. Nie stanowi to wysokiego procentu w obrotach dużych detalistów. Zupełnie nową propozycją jest także możliwość wypożyczenia sprzętu IT.

Wzrost rynku odnowionego sprzętu IT i elektroniki użytkowej

W najbliższych latach segment sprzętu odnowionego będzie istotnym elementem budującym koniunkturę na rynku używanego sprzętu IT i elektroniki użytkowej. Według estymacji PMR, wydatki na sprzęt, który przed sprzedażą został poddany procesowi pełnej lub częściowej naprawy i renowacji przez producenta lub autoryzowanego sprzedawcę, stanowił w 2023 r. mniej niż 10% analizowanego rynku. W tym czasie łącznie na polskim rynku zostało sprzedanych ponad pół miliona odnowionych urządzeń (z kategorii smartfony, laptopy i konsole do gier).

 

Sprzedaż odnowionych urządzeń IT będzie sukcesywnie wzrastać. Będzie to wynikać z rosnącej świadomości konsumentów dotyczącej korzyści ekonomicznych i ekologicznych wynikających z ich zakupu. Część z dużych dostawców (np. sieci handlowe i operatorzy telekomunikacyjni) dzięki tej działalności może realizować cele w ramach przyjętej strategii zrównoważonego rozwoju. Dynamiczne tempo rozwoju tego segmentu rynku będzie dodatkowo napędzane przez dążenie konsumentów do oszczędności, zwłaszcza w kontekście ciągłego pojawiania się na rynku nowych modeli produktów. Odnowiona elektronika umożliwi konsumentom posiadanie urządzeń klasy premium z zaawansowanymi funkcjami w wyraźnie niższych cenach.

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku używanego sprzętu IT i używanej elektroniki użytkowej znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

Rynek używanego sprzętu IT i elektroniki użytkowej w Polsce 2024. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Paweł Olszynka

ICT Business Unit Director