Wiadomości - 15 grudnia 2023

Wydatki Polaków na produkty bez recepty idą w górę

W 2023 r., podobnie jak rok wcześniej, 9 na 10 Polaków przyznało, że kupuje produkty bez recepty. Z analizy firmy badawczej PMR wynika, że rynek ten rośnie i w 2023 r. przekroczy wartość 20 mld zł. Wzrostom sprzyja sezon infekcyjny, ale też ogólny trend dbałości o zdrowie, wynika z najnowszego raportu PMR ,,Rynek produktów bez recepty w Polsce 2023. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028”.

Wybory w obliczu wzrostów cen

Produkty dostępne bez recepty to strategiczny segment dla wielu producentów farmaceutycznych. Zarówno leki OTC, jak i suplementy diety stanowią ważną część ich portfolio, co ma bezpośrednie przełożenie na generowane przychody. W sumie rynek produktów bez recepty (według definicji PMR przyjętej do niniejszego raportu) wygeneruje w 2023 r. ponad 20 mld zł przychodów ze sprzedaży (brutto). Zdecydowanie najsilniejszy wzrost ma miejsce w segmencie online, gdzie łatwo można wyszukać różnego rodzaju promocje, co nabiera szczególnego znaczenia w obliczu rosnących cen, również w przypadku produktów bez recepty. Warto zaznaczyć, że trendowi rozwoju sprzedaży e-commerce sprzyjają coraz szersze możliwości wykorzystania mobilnego internetu m.in. dzięki rozwojowi technologii 5G. Nie bez znaczenia pozostaje rozwój tradycyjnego broadbandu, który poszerza swój zasięg wraz z rosnącą liczbą gospodarstw z dostępem do światłowodu, stwarzając coraz lepszą przestrzeń do realizacji zakupów przez internet.

 

Według prognoz PMR, w horyzoncie najbliższych pięciu lat wzrost na rynku produktów bez recepty utrzyma się. Do czynników pozytywnie wpływających na sprzedaż zaliczyć należy wzrost świadomości zdrowotnej i dbałości o zdrowie, co wiąże się m.in. z suplementacją witamin i minerałów oraz prowadzeniem aktywnego trybu życia (pozytywny wpływ na wartość sprzedaży suplementów diety oraz odżywek dla sportowców i osób aktywnych fizycznie). Rynek pobudza również sprzedaż leków bez recepty – poza witaminami i minerałami, ich rozwój związany jest z ograniczoną dostępnością do lekarzy wspierającą trend samoleczenia, przy rosnących potrzebach zdrowotnych (rozwój chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, problemy psychiczne czy alergie).

Spontaniczność podczas zakupów produktów bez recepty

Według badania PMR z lipca 2023 r., spośród grup produktów bez recepty objętych badaniem najbardziej spontanicznie kupowane są produkty z kategorii włosy, skóra i paznokcie, witaminy i minerały oraz kwasy omega lub trany – ponad jedna czwarta zakupów dokonywana jest przy okazji innych zakupów. W przypadku tych kategorii najbardziej skuteczne będą więc próby przyciągnięcia uwagi w miejscu sprzedaży.

 

Kategoriami produktów bez recepty, w których dokonuje się najczęściej planowanych zakupów są natomiast produkty z kategorii drogi moczowe, trawienie i preparaty na przeziębienie. W przypadku stosowania tych produktów występuje konkretna potrzeba (spodziewane problemy gastryczne, dolegliwości związane z infekcją), którą trzeba zaspokoić, dlatego często pacjent udaje się do miejsca zakupu z podjętą już decyzją o zakupie.

 

Pięć głównych kategorii produktów bez recepty w ramach których Polacy często dokonują spontanicznych zakupów w Polsce (%), lipiec 2023

 

SpontanicznyPlanowany
Włosy, skóra, paznokcie29%71%
Kwasy omega 3 lub trany27%73%
Witaminy i minerały*27%73%
Magnez25%75%
Witamina D23%77%

* bez magnezu i witaminy D

Wyjaśnienie: badanie na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków. Respondenci pytani byli o zwyczajowe sposoby zakupu danej kategorii, n=91-754.

Źródło: PMR, 2023

 

 

Metodologia:

 

Zaprezentowane dane pochodzą z raportu PMR: ,,Rynek produktów bez recepty w Polsce 2023. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028. Wpływ inflacji i wojny w Ukrainie na rynek”, na potrzeby którego w lipcu 2023 r. firma PMR przeprowadziła badanie konsumenckie na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1 670 dorosłych Polaków, których zapytano o zakup w 2023 r. przynajmniej jednego z pogrupowanych w 16 kategorii produktów bez recepty. Na blok pytań dotyczących produktów bez recepty odpowiedziało łącznie n=1 468 Polaków. Sondaż przeprowadzono z wykorzystaniem techniki CAWI (Computer Assisted Web Interview).

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Marta Marszałek

Senior Pharma & Healthcare Market Analyst