- PMR Market Experts
- >Blog
- >Rynek spożywczy: Polacy coraz rzadziej szukają tańszych odpowiedników oraz promocji
Rynek spożywczy: Polacy coraz rzadziej szukają tańszych odpowiedników oraz promocji
2024 rok to czas stabilizacji rynku spożywczego w Polsce i to mimo wcześniejszych wyzwań związanych z wysoką inflacją. Z naszego najnowszego raportu „Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2024” wynika, że wzrost cen w coraz mniejszym stopniu wpływa na decyzje zakupowe konsumentów.
Jak inflacja wpływa na rynek spożywczy w Polsce?
Wzrost rynku spożywczego w Polsce w 2023 roku (podobnie jak w 2002 roku) był napędzany głównie przez inflację, co przyczyniło się do nieznacznego spadku jego wartości w ujęciu realnym. Aktualnie prognozujemy stabilny wzrost wartości rynku na poziomie 5% nominalnie średniorocznie w latach 2024-2029. Jest to możliwe dzięki m.in. wyższemu dochodowi rozporządzalnemu Polaków, poprawie kondycji rynku pracy i realizacji programów powyborczych. Duże znaczenie ma także obniżająca się inflacja.
Zmiany w zachowaniach konsumentów
Polacy coraz rzadziej podczas zakupów spożywczych szukają oszczędności w postaci tańszych zamienników (od innych producentów czy takich wśród marek własnych) oraz promocji (szukanie produktów z najniższą ceną, wyszukiwanie produktów promocyjnych w gazetkach sklepowych, przygotowywanie posiłków z tych produktów, które aktualnie znajdują się w promocji). Jak wynika z naszego badania wzrost inflacji, a zatem rosnących cen, powoduje ograniczenie zakupów u 72% Polaków. Podczas gdy w kwietniu 2023 taką deklarację złożyło 82% respondentów. To oznacza spadek o 10 p.p. w skali roku.
Retail Business Unit Director
Warto także zaznaczyć, że wśród innych, mniej dominujących strategii radzenia sobie ze wzrostem cen jest zmiana częstotliwości zakupów czy kupowanie mniejszych opakowań produktów.
Najczęściej wskazywaną grupą produktów, na którą Polacy decydują się zmniejszać wydatki, jest jedzenie na dowóz oraz wyjścia na miasto. Ponad połowa ogranicza zakupy alkoholu i używek.
Co wpływa na wybory konsumenckie?
Kluczowe dla konsumentów czynniki decydujące o wyborze miejsca zakupu produktów spożywczych pozostają niezmienne na przestrzeni ostatnich lat:
- 91% badanych wskazuje świeży, wysokiej jakości towar,
- 89% – szeroki asortyment produktów,
- w pierwszej piątce znalazła się także czystość w obiekcie (87%), dogodna lokalizacja sklepu (85%) oraz niskie ceny (84%).
Należy podkreślić, że mimo pozytywnych zmian wciąż istnieje wiele ryzyk związanych z inflacją w Polsce, które mogą wpłynąć na dalszy rozwój rynku spożywczego. Wysoka inflacja bazowa, decyzje dotyczące stóp procentowych, koszt surowców oraz czynniki regulacyjne mogą jeszcze bardziej przedłużyć proces stabilizacji cen.
Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku spożywczego znajdą Państwo w raporcie PMR:
W PMR doradzamy i wspieramy działania Twojej firmy
Retail Business Unit Director