- PMR Market Experts
- >Blog
- >Rynek kosmetyków wzrośnie, głównie napędzany wzrostem cen
Rynek kosmetyków wzrośnie, głównie napędzany wzrostem cen

W 2023 r. wartość rynku artykułów kosmetycznych w Polsce wyniesie ponad 31 mld zł, po wzroście o 6,2%. Przy czym w ujęciu realnym dynamika będzie ujemna. Tak wynika z raportu „Handel detaliczny artykułami kosmetycznymi w Polsce 2023”. PMR prognozuje również, że kategorie produktów do ciała oraz do kąpieli, będą jedynymi związanymi z podstawową higieną osobistą, których dynamiki będą wyższe od inflacji.
Wartość i dynamika rynku artykułów kosmetycznych w Polsce
Według prognoz PMR, rynek artykułów kosmetycznych w Polsce w 2023 r. wzrośnie o 6,2% w ujęciu nominalnym, jednak realna dynamika będzie ujemna, na poziomie -0,8%, a wartość sprzedaży artykułów kosmetycznych przebije 31 mld zł.

Jednym z głównych czynników nominalnego wzrostu rynku będzie inflacja. Wyhamowanie dynamiki będzie wynikiem spadku realnego dochodu rozporządzalnego oraz spadku realnych wynagrodzeń, a co za tym idzie wyraźnie spowolnionej konsumpcji prywatnej. Dodatkowym pozytywnym czynnikiem będzie pobyt około 1,5 mln uchodźców z Ukrainy w Polsce (średniorocznie), którzy wesprą realne wzrosty rynku w kategoriach przede wszystkim kosmetyków do codziennej pielęgnacji.

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku artykułów kosmetycznych znajdą Państwo
w raporcie PMR:
Kosmetyki do pielęgnacji ciała i kąpieli kategoriami z realnym wzrostem w 2023 i 2024 roku
Według estymacji PMR, kosmetyki do pielęgnacji ciała i kąpieli będą jedynymi kategoriami kosmetycznymi wśród tych kategorii związanych z podstawową higieną osobistą, których dynamiki wzrostu będą wyższe od spodziewanego wzrostu cen w latach 2023-2024.
Dzięki temu, kategorie te umocnią swój udział w rynku w tym czasie. Prognozujemy, że w 2024 r. udział kategorii kosmetyków do pielęgnacji ciała osiągnie ponad 17%, a kosmetyków do kąpieli prawie 13% udziału w całym rynku kosmetycznym. Wzrastając odpowiednio o 0,4 p.p. oraz 0,2 p.p. względem roku 2022.
Jednak długofalowo udział produktów związanych z podstawową higieną osobistą, czyli kosmetyków do pielęgnacji ciała oraz kąpieli, będzie malał. Do 2028 r. kategorie te nieznacznie stracą udział w rynku. A pielęgnacja ciała w horyzoncie prognozy straci pozycję kategorii z największym udziałem w rynku kosmetycznym, na rzecz kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Przez lata będąc największą kategorią rynku kosmetycznego w Polsce, stanowiąc podstawową bazę kosmetyczną dla obu płci.
W PMR doradzamy i wspieramy działania Twojej firmy

Starszy analityk rynku handlu detalicznego