Wiadomości - 25 lipca 2023

Rynek HoReCa pod silnym wpływem wzrostu cen w 2023 roku

W 2022 r. wartość rynku HoReCa wzrosła z dwucyfrową dynamiką, wynika z najnowszego raportu PMR pt. „Rynek HoReCa w Polsce 2023. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028”. Stało się tak dzięki stopniowej odbudowie ruchu turystycznego i dobrej sytuacji na rynku pracy. Istotnym czynnikiem był również wzrost cen usług gastronomicznych, w związku z czym nominalnie dynamika wartości rynku HoReCa była znacznie wyższa niż ta w ujęciu realnym.

 

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku HoReCa znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

 

Rynek HoReCa w Polsce 2023.
Analiza rynku i prognozy rozwoju
na lata 2023-2028. Wpływ inflacji
i wojny w Ukrainie.

 

Wzrost cen zmienia zachowania Polaków i korzystanie z usług gastronomicznych

W 2022 r. wartość rynku HoReCa wzrosła z dwucyfrową dynamiką. Rok 2022 r. był jednak okresem szybkiego wzrostu inflacji, w związku z czym realna dynamika wartości rynku HoReCa była niższa niż ta w ujęciu nominalnym. Po rekordowym wzroście inflacji ogółem w 2022 r., według prognoz PMR, utrzyma się ona na zbliżonym (w ujęciu średniorocznym) poziomie w 2023 r. Inflacja cen usług gastronomicznych będzie rosła w tempie szybszym od inflacji ogółem.

 

Inflacja wpływa ograniczająco na rynek gastronomiczny w Polsce, a według cyklicznych badań PMR usługi gastronomiczne są jedną z pierwszych kategorii, na którą wydatki są ograniczane w sytuacji wzrostu cen.

 

Z drugiej strony, Polacy nie rezygnują całkowicie z wyjść do lokali gastronomicznych, a w szczególności nie zrezygnują całkowicie z wyjazdów turystycznych. Wprowadzają jednak pewne zmiany w swoich zachowaniach, na przykład wybierają tańsze lokale czy ograniczają liczbę zamawianych pozycji z menu (rezygnują z napojów, przystawek). W przypadku wyjazdów turystycznych, Polacy dopuszczają tańsze niż zazwyczaj opcje spędzenia urlopu/wakacji lub skrócenie czasu pobytu.

Cena kluczowa dla lokali gastronomicznych przy wyborze dostawcy

Wzrost cen oraz kosztów prowadzenia działalności stanowi główne wyzwanie dla firm działających na rynku HoReCa. Jak wynika z najnowszego badania firm gastronomicznych przeprowadzonego przez PMR na przełomie kwietnia i maja 2023 r., to właśnie wysokie koszty utrzymania lokalu, takie jak opłaty za media czy produkty żywnościowe, są obecnie największą barierą w prowadzeniu i rozwoju działalności gastronomicznej. W porównaniu do poprzedniej edycji badania, bariera ta uzyskała blisko 30 p.p. wyższe wskazanie. Nie dziwi więc, że w sytuacji rosnącej inflacji i wzrostu kosztów prowadzenia działalności, cena stała się jeszcze ważniejszym niż wcześniej kryterium wyboru dostawcy produktów dla lokali gastronomicznych.

 

W 2023 r. najważniejszym czynnikiem wyboru dostawcy były ceny oferowanych produktów, na które wskazało 90% respondentów. Na kolejnym miejscu uplasowała się jakość towaru (85%) i te dwa kryteria pozostają zdecydowanie kluczowe. Następne czynniki, takie jak szybkość i terminowość dostaw czy też szeroki wybór, otrzymały znacząco mniej wskazań.

Nota metodologiczna:

Zaprezentowane wyniki pochodzą z dwóch badań PMR przeprowadzonych w okresie kwiecień-maj 2023 r. na potrzeby raportu ,,Rynek HoReCa w Polsce 2023. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028. Wpływ inflacji, wojny w Ukrainie i skutków pandemii COVID-19”:

 

  1. Badanie na próbie 595 firm działających w sektorze hotelarskim, restauracyjnym lub usług cateringowych; uwzględniono siedem rodzajów (segmentów) lokali/firm: restauracje, restauracje hotelowe, pizzerie, bary szybkiej obsługi (w tym food truck), kawiarnie/herbaciarnie, bayr/puby oraz firmy cateringowe.
  2. Badanie konsumenckie na temat korzystania z ofert hoteli, restauracji i kawiarni (HoReCa) w 2022 r. W badaniu wzięło udział 1 227 dorosłych Polaków.

Rynek HoReCa obejmuje sprzedaż placówek gastronomicznych i firm cateringowych w segmentach gastronomii hotelowej (Ho), restauracji (Re) i cateringu (Ca). Rynek restauracyjny (Re) obejmuje natomiast przychody ze sprzedaży restauracji, pizzerii, barów szybkiej obsługi, kawiarni i barów alkoholowych.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Justyna Zagórska

Senior Analyst

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.