Wiadomości - 15 grudnia 2023

Moda na aktywny tryb życia napędza popyt na artykuły sportowe

W latach 2023-2028 rynek artykułów sportowych w Polsce rozwijał się będzie w średniorocznym tempie wzrostu (CAGR) na poziomie 6%, wynika z prognoz zawartych w najnowszym raporcie PMR pt. „Handel detaliczny artykułami sportowymi w Polsce 2023”. Chociaż dynamika rynku będzie niższa niż w latach 2019-2022, na co wpływ będzie miało m.in. wyhamowanie tempa wzrostu cen, popyt stymulowany będzie przez zachowania konsumenckie.

Kupujący artykuły sportowe ćwiczą regularnie

Jak wynika z badania PMR przeprowadzonego na potrzeby raportu, prawie połowa (47%) kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13% robi to codziennie. Warto zauważyć, że podejmowanie aktywności fizycznej, w świetle wszystkich uzyskanych wyników badania, związane jest przede wszystkim z określonym stylem życia. Ten z kolei dość mocno kształtują posiadane zasoby (finanse, dostęp do infrastruktury sportowej, czas, który można poświęcić na uprawianie sportu) oraz wiek.

 

Na to czy, jak często oraz jaki sport dana osoba uprawia, wpływa po pierwsze poziom zamożności, który przekłada się nie tylko na możliwość zakupu sprzętu, akcesoriów, żywności funkcjonalnej, ale też wybór miejsca zakupu (np. sklep specjalistyczny czy dyskont). Podobnie jest z dostępem do określonych usług, jak np. trening z trenerem personalnym czy możliwość wyjazdu na obóz sportowy. Po drugie, ważne jest gdzie dana osoba mieszka – ćwiczący z dużych miast lub okolic mają lepszy dostęp do określonej infrastruktury, która umożliwia trenowanie danej dyscypliny sportu (np. do krytych basenów pozwalających na całoroczne treningi pływackie, siłowni, klubów fitness).

 

Częstotliwość podejmowania aktywności fizycznej w ciągu ostatnich 12 miesięcy (%), październik 2023

Wyjaśnienie: n=794. Badanie przeprowadzono wśród kupujących artykuły sportowe.

Źródło: raport „Handel detaliczny artykułami sportowymi w Polsce 2023. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028. Wpływ inflacji i wojny w Ukrainie”, PMR, 2023

Starsi ćwiczą dla zdrowia, młodsi – w trosce o atrakcyjny wygląd

Osoby uprawiające sport deklarowały najczęściej, że ćwiczą dla zdrowia i dobrego samopoczucia (73%), żeby być w dobrej kondycji (57%) oraz dla przyjemności (42%).

 

Wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek deklarujących uprawianie sportu ze względu na zdrowie oraz chęć utrzymania dobrej kondycji, tendencja przeciwna występuje natomiast w przypadku deklaracji uprawiania sportu dla celów estetycznych – tę motywację najczęściej deklarują najmłodsi (36% w przypadku grupy wiekowej 18-34 w porównaniu do 15% w przypadku osób w wieku 55 lat i więcej).

 

Główne 3 powody podejmowania aktywności fizycznej (%), październik 2023

Wyjaśnienie: n=763. Badanie przeprowadzono wśród kupujących artykuły sportowe.

Źródło: raport „Handel detaliczny artykułami sportowymi w Polsce 2023. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028. Wpływ inflacji i wojny w Ukrainie”, PMR, 2023

Na zdrowiu Polacy nie oszczędzają

Wyniki cyklicznego badania PMR potwierdzają, że sprzęt i artykuły sportowe są kategorią dość odporną na wzrost cen. Może to również wiązać się ze wzrostem znaczenia zdrowego trybu życia, w który wpisuje się podejmowanie aktywności fizycznej. W związku z tym, konsument może mieć poczucie, że ograniczając wydatki na sport, oszczędza na własnym zdrowiu. Na sprzęcie i artykułach sportowych oszczędza bowiem co czwarty badany, niemniej nie jest to kategoria produktowa, na której respondenci oszczędzają w pierwszej kolejności.

 

Wpływ inflacji na decyzje zakupowe Polaków w odniesieniu do artykułów sportowych (%), październik 2023

Wyjaśnienie: n=565-784. Badanie przeprowadzono wśród kupujących artykuły sportowe.

Źródło: raport „Handel detaliczny artykułami sportowymi w Polsce 2023. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028. Wpływ inflacji i wojny w Ukrainie”, PMR, 2023

 

 

Metodologia:

 

Zaprezentowane dane pochodzą z raportu PMR ,,Handel detaliczny artykułami sportowymi w Polsce 2023. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028. Wpływ inflacji i wojny w Ukrainie”, w tym z badania przeprowadzonego w dniach 3-13 października 2023 r. na ogólnopolskiej losowo-kwotowej próbie 806 dorosłych Polaków kupujących produkty sportowe. Sondaż przeprowadzono z wykorzystaniem techniki CAWI (Computer Assisted Web Interview).

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Marta Marszałek

Senior Pharma & Healthcare Market Analyst