Wiadomości - 8 stycznia 2025

Czy w Polsce mamy boom na AI?

Czy istnieje jeszcze świat bez sztucznej inteligencji? W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy takie rozwiązania stały się bardziej dostępne i zyskały na znaczeniu. Wpływ na to miało upowszechnienie zaawansowanych modeli przetwarzania języka naturalnego, takich jak ChatGPT. Nie ulega wątpliwości, że AI jest obecnie najważniejszym elementem transformacji technologicznej, a eksperci przewidują jej ogromny wpływ na sektor biznesowy oraz na rynek masowy w ogóle.

Firmy w Polsce wydały w 2024 roku 1,8 mld zł na sztuczną inteligencję

Jak wynika z naszego raportu „Rynek sztucznej inteligencji w Polsce 2025. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2025-2030”, tylko w minionym roku przedsiębiorstwa w naszym kraju wydały na rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji 1,8 mld zł. Jednak w porównaniu do wartości całego rynku IT w Polsce, wpływ AI na gospodarkę pozostaje jeszcze umiarkowany. Jednak, jak podkreślają eksperci, to znaczenie będzie jeszcze rosło. 

 

Firmy już teraz zmieniają swoje podejście do planowania budżetów technologicznych na kolejne lata. 8 na 10 podmiotów zapowiada wzrost budżetów na takie narzędzia w ciągu 2 najbliższych lat. Z kolei 75% dużych i średnich przedsiębiorstw widzi potencjał na wykorzystanie AI w swojej działalności.

Eksperci widzą potencjał w szkoleniach

Aż ⅔ firm uczestniczących w naszym badaniu przyznało, że zawiesiło projekty związane z AI lub całkowicie z nich zrezygnowało. Z kolei ⅓ przedsiębiorstw uwzględnia takie rozwiązania w swoich strategiach, jednak ich rola nie jest do końca jasna. Wiele projektów pilotażowych kończy się jeszcze na etapie testów. 


To daje ogromną przestrzeń dla wszelkich biznesów zajmujących się szkoleniami i doradztwem z zakresu AI. Eksperci dostrzegają także konieczność wprowadzenia prostszych, praktycznych narzędzi, które w łatwy sposób integrują sztuczną inteligencję z podstawowymi narzędziami dostępnymi na rynku.

Czy Polacy obawiają się sztucznej inteligencji?

Wraz z rosnącą popularnością sztucznej inteligencji mnożą się związane z nią obawy. Według naszego badania wśród potencjalnych zagrożeń Polacy wskazują:

 

  • naruszenie prywatności przez gromadzenie i przetwarzanie zbyt dużej ilości danych osobowych (wskazało na to 39% ankietowanych),
  • możliwość podejmowania przez sztuczną inteligencję kluczowych decyzji – bez udziału i kontroli człowieka. 

Dlatego aż 55% Polaków uważa, że AI powinna być regulowana prawnie. To powinno skutecznie zapobiec jej nadużyciom. Szczególnie silne poparcie dla tego stanowiska wyrażają osoby w wieku 55 lat i więcej – aż 68% z nich zgadza się z potrzebą twardych regulacji w tym obszarze.

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku AI znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

Rynek sztucznej inteligencji w Polsce 2025. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2025-2030.

Materiał został przygotowany na podstawie naszego raportu „Rynek sztucznej inteligencji w Polsce 2025. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2025-2030”. Raport zawiera autorski indeks atrakcyjności 23 sektorów polskiej gospodarki pod kątem potencjalnego wdrożenia sztucznej inteligencji. Dostarcza także danych o trendach, skali zastosowania technologii i realnym wykorzystaniu rozwiązań AI w różnych branżach.

 

Na potrzeby raportu PMR Market Experts przeprowadził dwa badania: 

 

  • B2B na próbie 204 firm. Badanie zostało zrealizowane w IV kw. 2024 roku w modelu mieszanym z użyciem techniki wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo (CATI) oraz online CAWI (Computer Assisted Web Interview). W badaniu wzięły udział przedsiębiorstwa reprezentujące główne sektory gospodarki (m.in. handel, przemysł i budownictwo. ICT, finanse, TSL). W badaniu skupiono się na wykorzystaniu przez firmy AI,  przynajmniej w fazie testów, w co najmniej jednym z sześciu obszarów: generatywnej sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, chatbotów i wirtualnych asystentów, analizy obrazu, automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, automatyzacji procesów biznesowych.
  • B2C na ogólnopolskiej kwotowo-losowej próbie 1 155 Polaków. Badanie zostało zrealizowane w dniach od 20 września do 1 października 2024 r. 
Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Paweł Olszynka

ICT Business Unit Director