Wiadomości - 29 października 2021

Co 10 badany kupuje kosmetyki naturalne

Chociaż pandemia COVID-19 sparaliżowała częściowo handel stacjonarny, nie zaszkodziła ona segmentowi kosmetyków naturalnych, który wzrósł w 2020 r. w tempie kilkukrotnie wyższym niż cały rynek kosmetyczny ogółem, wynika z najnowszego raportu PMR pt. „Rynek kosmetyków naturalnych w Polsce 2021. Prognozy rozwoju na lata 2021-2026”. Co więcej, według prognoz PMR, w latach 2021-2026 średnioroczna stopa wzrostu (CAGR) dla rynku kosmetyków naturalnych wyniesie ponad 10%.

Pozytywnie na rynek wpływają m.in. wzrost zainteresowania dużej grupy konsumentów naturalną pielęgnacją i naturalnymi składnikami w produktach kosmetycznych, poszerzanie oferty kosmetyków naturalnych w sklepach niespecjalistycznych (zwłaszcza w dyskontach spożywczych), ale także poszerzająca się oferta produktowa kosmetyków naturalnych.

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku kosmetyków naturalnych

znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

Rynek kosmetyków naturalnych w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026.

 

Kosmetyki naturalne kupujemy najchętniej przy okazji większości zakupów kosmetycznych

Jak wynika z badania PMR przeprowadzonego w sierpniu 2021 r. na reprezentatywnej próbie 1 006 Polaków, największy odsetek Polaków (26%) kupuje kosmetyki naturalne w przypadku większości zakupów kosmetycznych. Są to częściej osoby w wieku 18-34 lata oraz osoby z dochodami powyżej 5 tys. zł netto per capita.

 

Z kolei co 10 badany kupuje kosmetyki naturalne przy okazji każdych lub prawie każdych zakupów kosmetycznych. W tej grupie również przeważają osoby w wieku 18-34 lata, a także kobiety.

 

Największym kanałem nie tylko na rynku artykułów kosmetycznych w Polsce, ale również na rynku kosmetyków naturalnych, są sklepy drogeryjno-kosmetyczne. Według szacunków PMR, kanał ten odpowiada za ponad połowę sprzedaży w rynku kosmetyków naturalnych. Jak wynika z badania PMR, ponad połowa spośród kupujących kosmetyki naturalne, kupuje ją najczęściej w drogeriach.

Bielenda najchętniej kupowaną marką kosmetyków

Najbardziej popularną marką wśród respondentów, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy kupili kosmetyki naturalne jest Bielenda – zakupiło ją 4 na 10 respondentów. Chętniej kosmetyki marki kupowały kobiety, konsumenci poniżej 35 lat, mieszkańcy miast do 20 tys. rezydentów.

 

Kolejne pod względem popularności są marki Ziaja oraz Alterra (marka własna sieci Rossmann), obie marki są bardziej popularne wśród kobiet. Ziaja jest również chętniej wybierana przez starszych konsumentów (powyżej 55 lat).

Natomiast wśród marek wyprodukowanych przez celebrytki, najchętniej kupowana jest marka Ewy Chodakowskiej – BeBio, której produkty kupił co piąty badany. Częściej były to kobiety oraz konsumenci w wieku poniżej 55 lat.

 

Na wysoką popularność marki składa się dostępna cena jej produktów oraz względnie szeroka dostępność marki, m.in. produkty dostępne są w sklepach sieci Rossmann oraz dyskontów Lidl.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Karolina Szałas

Starszy analityk rynku handlu detalicznego