Dynamiczne wzrosty cen materiałów budowlanych i niepewność odnośnie dalszego rozwoju sytuacji zwiększają poziom ryzyka na rynku budowlanym i inwestycyjnym. Coraz trudniej przygotowywać oferty na generalne wykonawstwo, szczególnie w wypadku dużych i długotrwałych inwestycji. Inwestorzy także mają utrudnione zadanie pod kątem zakładania kosztów budowy w swoich projektach. Kluczową kwestią jest zdiagnozowanie i oszacowanie najbardziej prawdopodobnego scenariusza dalszego rozwoju sytuacji.
W najnowszym opracowaniu przygotowanym przez zespół analityków i ekonometryków PMR Prognozy cen głównych materiałów budowlanych, III-IV kw. 2021, zaprezentowano indeksy cenowe oraz dynamiki cen głównych kategorii materiałów budowlanych. Analizie poddano 16 kategorii głównych materiałów budowlanych wykorzystywanych zarówno w budownictwie kubaturowym, jak i inżynieryjnym.
Inżynieria – silniejsze wzrosty cen głównie za sprawą stali i asfaltu
Syntetyczne ujęcie agregujące obliczenia wg typów materiałów budowlanych używanych w budownictwie kubaturowym, jak i inżynieryjnym wskazują, że ceny podstawowych materiałów używanych w pracach inżynieryjnych rosną zdecydowanie szybciej w porównaniu z typowymi materiałami wykorzystywanymi we wznoszeniu budynków:
- w II kw. 2021 r. ceny podstawowych materiałów używanych w budownictwie kubaturowym wzrosły o 12,5%, podczas gdy analogiczny wzrost cen zestawu głównych materiałów używanych w budownictwie inżynieryjnym sięgnął aż 22,5%;
- w odniesieniu do początku 2019 r., w połowie 2021 r. indeks cen materiałów budowlanych używanych do wznoszenia budynków wzrósł o ok. 16%, podczas gdy indeks cen głównych materiałów używanych w budownictwie inżynieryjnym sięgnął 18,5%.
Prognozowane dalsze wzrosty cen
Modele prognostyczne przedstawione w opracowaniu zostały przygotowane na tle trzech scenariuszy rozwoju sytuacji rynkowej i makroekonomicznej, uwzględniających różne kształtowanie się zarówno sytuacji gospodarczej, strony popytowej, jak i podażowej.
Scenariusz bazowy zakłada najbardziej prawdopodobne w ocenie PMR prognozy kluczowych wskaźników makroekonomicznych i zmiennych wpływających na poziomy cen materiałów budowlanych. Dodatkowo przedstawione zostały scenariusze wysokich cen (potencjalnie wyższe wzrosty zmiennych objaśnianych) oraz niskich cen (potencjalnie niższe wzrosty zmiennych objaśnianych).
Prognozy na II półrocze 2021 r. zakładają utrzymanie ponad 20% wzrostów w grupie materiałów używanych w projektach inżynieryjnych. Kluczowy wpływ na tą sytuację mają spodziewane silne wzrosty cen prętów zbrojeniowych oraz asfaltu. Najbardziej prawdopodobny scenariusz bazowy prognoz wskazuje, że na koniec 2021 r. indeks cen materiałów używanych w budownictwie inżynieryjnym dotrze do poziomu ponad 120 pkt., podczas gdy w wypadku materiałów typowo kubaturowych będą to okolice 117 pkt. (I kw. 2019 = 100 pkt.).
Więcej szczegółowych informacji oraz prognozy cen materiałów głównych materiałów budowlanych są przedstawione w raporcie PMR „Prognozy cen głównych materiałów budowlanych, III-IV kw. 2021”. W opracowaniu przedstawiono szczegółowe prognozy dla każdej składowej kategorii materiałów budowlanych, a także założenia makroekonomiczne odpowiadające poszczególnym scenariuszom prognoz.
Pozostałe artykuły

PMR: 58 mld zł ze sprzedaży usług online w 2022 roku
Dane z najnowszego raportu PMR „Handel internetowy usługami w Polsce 2022. Analiza rynku e-commerce i prognozy rozwoju na lata 2022-2027”…

PMR: Rekordowa dynamika rynku kosmetycznego w 2022 roku
W 2022 r. PMR prognozuje wzrost rynku kosmetycznego w Polsce o 6,1% r/r, do około 27,7 mld zł. Jest to…

Indeks Koniunktury Szpitalnej PMR najwyższy w prywatnych szpitalach
Sytuacja na rynku szpitalnym w ostatnich 10 latach była najgorsza jesienią 2020 r. – wynika z badań przeprowadzanych cyklicznie przez…

PMR: Rynek dań gotowych w Polsce stabilny w trudnych czasach
Rynek dań gotowych w Polsce rozwija się dynamicznie, będąc w stosunkowo wczesnej fazie wzrostu. W 2021 r., rynek dań gotowych…

Inwazja Rosji na Ukrainę i trwająca tam wojna będzie miała negatywny wpływ na wynik polskiej gospodarki w 2022 roku
Inwazja Rosji na Ukrainę i trwająca tam wojna będzie miała negatywny wpływ na wynik polskiej gospodarki w 2022 roku. Choć…

PMR: wartość dystrybucji farmaceutycznej w Polsce w 2021 r. wyniosła 56 mld zł
Według najnowszego raportu PMR „Dystrybucja na rynku farmaceutycznym w Polsce 2022. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027”, wartość…