Badania konsumenckie pozwalają uzyskać wartościowe informacje o klientach, których nie można zdobyć dzięki analizie wiedzy zgromadzonej wewnątrz organizacji. Twarde dane z badań często mają istotny wpływ na pomysły zgłaszane przez osoby odpowiedzialne za zarządzanie produktem w przedsiębiorstwie. Bywa, że wymuszają znaczące zmiany w przyjętej strategii. Jeżeli badania są właściwe przeprowadzone, to dokładnie wskazują, jak wprowadzić produkt na rynek.

Wiedza o kliencie jest kluczem do sukcesu

Zarządzanie wiedzą o kliencie bywa utrudniane przez zachowawcze podejście do zbierania i analizowania danych. Chodzi przede wszystkich o konstruowanie badań w taki sposób, że nawiązują do już zidentyfikowanych potrzeb konsumentów. Można wpaść w taką pułapkę wtedy, gdy pewne opinie o konsumentach przyjmuje się za pewnik, a funkcje produktu są ograniczane do jego zadań podstawowych. Przyjęcie takiego podejścia skutkuje tym, że rzadko pojawiają się na rynku produkty o nieznanych do tej pory funkcjonalnościach.

A tymczasem, często przewagę rynkową zdobywają ci producenci, którzy w odpowiednim czasie uchwycą nowe lub zmieniające się tendencje oraz dobrze zrozumieją prawdziwe potrzeby swoich klientów. Dzięki rzetelnie przeprowadzonym badaniom konsumenckim i dogłębnej analizie danych firmy mogą we właściwym momencie wykreować zupełnie nowe potrzeby.

Na przykład, można by uznać, że napój ma po prostu zaspakajać pragnienie. Ale badania pokazują, że picie określonego napoju bywa także oznaką przynależności do danej subkultury. Dlatego też napoje funkcjonalne bardzo szybko zyskują nowych klientów.

A oto dwa studia przypadków, które pokazują, w jaki sposób badania konsumenckie przeprowadzone przez PMR podpowiedziały, jak wprowadzić produkt na rynek.

 

Nowy produkt

Globalna korporacja z branży FMCG planowała wprowadzenie na polski rynek nieistniejących do tej pory produktów. Firma dysponowała konceptem marki, opakowania, materiałów promocyjnych oraz prototypem produktu w kilku wersjach. Chciała skonfrontować swoje plany z autentycznymi preferencjami klientów.

By osiągnąć założony cel, badacze z PMR zastosowali dwuetapowe podejście. Najpierw została przez nich wykorzystana metoda online bulletin board (nazywana też grupami fokusowymi online) – w celu przetestowania nazw i opakowań. Następnie ci sami uczestnicy zostali zaproszeni na grupy fokusowe, podczas których mogli osobiście przetestować produkt, zweryfikować swoje pierwotne oczekiwania oraz wskazać czynniki zakupowe, które skłoniłyby ich do zakupu.

Badanie konsumenckie zostało skonstruowane w taki sposób, że firma dowiedziała się zupełnie nowych informacji o klientach. Na podstawie uzyskanych danych zmodyfikowała swoją pierwotną ofertę – zarówno sam produkt (smak, rozmiar), jak i elementy towarzyszące (opakowania, promocja). Mogła też przygotować szczegółową strategię opisującą, jak wprowadzić produkt na rynek.

 

Zmiana produktu

Jeden ze znanych graczy na rynku spożywczym chciał zwiększyć swoją sprzedaż, ale obawiał się, że obecny produkt nie spełnia wymagań klientów. Zgłosił się do PMR, by lepiej zrozumieć preferencje docelowych odbiorców.

W czasie tego projektu firma badawcza PMR zastosowała kilka technik, m.in. testy smaku oraz badania konceptów opracowanych przez producenta. Dzięki temu udało się poznać opinie konsumentów na temat smaku, cen i opakowań produktu – zarówno te bezpośrednio artykułowane, jak i nieuświadomione. A dodatkowo, badacze zidentyfikowali specyficzne oczekiwania klientów w zależności od ich wieku.

Projekt badawczy zakończył się uzyskaniem wielu nowych danych na temat grup docelowych oraz opracowaniem skutecznej strategii sprzedażowej.

Napisz do nas

Pozostałe

Przewiń do góry