Wiadomości - 14 marca 2023

Wydatki na gry wideo w 2022 r. utrzymały trend wzrostowy

Branża gamingowa jest jedną z najbardziej dynamicznych gałęzi polskiej gospodarki. Według danych PMR, suma wydatków poniesionych na gry wideo w 2022 r. była wyższa niż rok wcześniej. Wynik ten jest o tyle istotny, że rynek znalazł się w zupełnie nowej sytuacji. Po raz pierwszy bowiem spadła ogólna liczba graczy korzystających z płatnych gier wideo.

Gry mobilne najbardziej wartościowe, mocno zyskują konsole

W największym stopniu koniunkturę polskiego rynku budują przychody ze sprzedaży gier mobilnych, społecznościowych i przeglądarkowych. Związane jest to m.in. z rosnącą penetracją urządzeń mobilnych, powszechnym dostępem do internetu w sieciach komórkowych i z urządzeń przenośnych. O sile tego segmentu stanowi również stosunkowo niska bariera wejścia, która okazała się szczególnie istotna w czasie pandemii.

 

W 2020 i 2021 r. przybyło ponad 1,5 mln nowych graczy. Z kolei w 2022 r. wojna w Ukrainie oraz wysoka inflacja nie poskutkowały spadkiem liczby graczy mobilnych. Wprawdzie spadła częstotliwość grania oraz poziom wydatków per capita, jednak całkowita rezygnacja z gier tych konsumentów, którzy już korzystali z usług praktycznie nie następuje (przynajmniej w rozumieniu efektu netto, czyli wzrostu całej bazy graczy).

Teoretycznie najmniejszy udział w sumarycznym wyniku rynku miały gry konsolowe. Z drugiej strony, jest to segment stale wzrostowy, który w perspektywie kolejnych lat ma szansę wyprzedzić PC-ety. Naszym zdaniem istotny tutaj może okazać się koszt początkowy (zakup niezbędnego sprzętu do grania w gry wideo), który jest znacznie wyższy w przypadku gier na PC niż na konsole, nawet jeśli wrażenia mogą być ogólnie lepsze. Dodatkowymi czynnikami napędzającymi rynek konsolowy są popularyzacja konsol nowej generacji, możliwość odsprzedaży pojedynczych tytułów (fizycznych wersji gier) oraz rozwój modelu subskrypcyjnego.

 

Model subskrypcyjny w Polsce rozwija się, jednak nadal mówimy o relatywnie niskiej bazie. Zdecydowana większość graczy kupuj gry wideo w tradycyjnym modelu (pojedynczy zakup). Gracze tłumaczą, że subskrypcje często nie obejmują premier gier typu AAA. Pozbawiają również możliwości odsprzedaży gier na rynku wtórnym. Pomimo wskazanych barier rozwoju modelu subskrypcyjnego, należy się spodziewać dalszej jego popularyzacji wśród graczy. Będzie temu sprzyjać oferta platform oferujących dostęp do gier w ramach abonamentu oraz ogólny zwrot biznesu w kierunku subskrypcji oraz świadczeniu usług cyfrowych.

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku gamingowego znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

 

Rynek gamingowy w Polsce 2023.
Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028.
Wpływ inflacji i wojny w Ukrainie.

W 2028 roku co piąte gospodarstwo z konsolą do gier

Według najnowszych prognoz PMR, odsetek gospodarstw domowych wyposażonych w smartfon, PC lub konsolę będzie rosnąć. Wysoka penetracja urządzeniami będzie charakteryzować zwłaszcza liczbę gospodarstw z smartfonem oraz komputerem, co będzie bezpośrednio skorelowane z większymi możliwościami takich urządzeń (nie tylko do gier wideo). Na niższym poziomie znajdzie się liczba gospodarstw domowych wyposażonych w konsole, niemniej jednak przyjmujemy, że w 2028 r. już co piąte gospodarstwo w Polsce będzie dysponować tego typu urządzeniem.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Paweł Olszynka

ICT Business Unit Director

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.