Wiadomości - 8 maja 2020

Wpływ koronawirusa na sektor farmaceutyczny – badanie PMR

Na początku kwietnia 2020 roku, firma PMR przeprowadziła badanie wśród swoich klientów i partnerów z czterech sektorów: farmaceutycznego i ochrony zdrowia, handlu detalicznego, budownictwa oraz IT/ICT, które skupiało się na wpływie pandemii koronawirusa na ich działalność na rynku polskim. Wyniki badania wyraźnie wskazują na fakt, iż sektor farmaceutyczny to jedna z najmniej negatywnie dotkniętych przez obecną sytuację dziedzin gospodarki.

W sektorze farmaceutycznym odsetek firm, które nie tylko zachowały , ale też zwiększają obecnie działalność jest najwyższy (17%) (średnia dla wszystkich badanych sektorów wyniosła 9%). Dodatkowo, 67% badanych firm z sektora funkcjonuje aktualnie bez ograniczeń, dostosowując się do panujących warunków (bez zwiększania zakresu działalności).

 

Również, jeżeli chodzi o zakres nowych rekrutacji, jest on obecnie w sektorze farmaceutycznym/ochrony zdrowia najwyższy (33% w porównaniu do 11% ogółem).

 

Z badania przeprowadzonego przez nas w kwietniu 2020 r. wynika, że w sektorze farmaceutycznym i ochrony zdrowia obecnie największym problemem, z jakim borykają się przedsiębiorstwa, nie jest ograniczony popyt ze strony klientów, ale zakłócenia łańcucha dostaw (sprzętu/surowców/towarów i materiałów). Może to wynikać m.in. z problemami związanymi z importem surowców z Chin, które są ważnym producentem aktywnych składników leków (API) produkowanych i sprzedawanych w Polsce.

 

Mały odsetek przedsiębiorstw wskazuje też na ograniczenie lub wstrzymanie inwestycji. Jeżeli chodzi o zmianę planów inwestycyjnych na nowe, w sektorze farmaceutycznym jest on najwyższy w porównaniu do ogółu (30% vs 12%). Największy odsetek firm planuje również zwiększenie inwestycji (10% vs 3% ogółem).

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Justyna Zagórska

Senior Pharma & Healthcare Market Analyst