Wiadomości - 14 lutego 2024

Wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce stale rośnie – rekordowy wynik w 2023 roku

Według najnowszego raportu PMR, polski rynek telekomunikacyjny w 2022 i 2023 r. zanotował rekordowy wzrost wartości: w 2022 r. rynek urósł o 5%, a estymacje PMR na 2023 r. wskazują na dynamikę na poziomie blisko 7%.

 

Wartość rynku telekomunikacyjnego rośnie, napędzana głównie przez dwa kluczowe segmenty – telefonię komórkową i usługi dostępu do internetu. W obu przypadkach wzrosty wynikają zarówno z wyższego ARPU, liczby abonentów jak i koncentracji operatorów na poprawie jakości świadczenia usług (w zamian za wyższe ceny).

Wartość i dynamika rynku telekomunikacyjnego w Polsce

Wartość i dynamika rynku telekomunikacyjnego w Polsce, 2021-2024

Wyjaśnienie: wartość rynku usług operatorskich w czterech głównych segmentach rynku (telefonia komórkowa, DLISP, płatna telewizja i telefonia stacjonarna), jak również produkcja i sprzedaż sprzętu telekomunikacyjnego oraz usługi instalacyjne, związane z budową sieci telekomunikacyjnych.

e – estymacja

p – prognoza

Źródło: PMR, 2024

Wyższe ARPU z usług mobilnych i dostępu do internetu

Jednym z kluczowych czynników napędzających wzrost rynku jest umacnianie się średnich przychodów na klienta (ARPU). Operatorzy telekomunikacyjni od kilku lat konsekwentnie prowadzą politykę podwyższania cen usług w zamian za podnoszenie jakości usług (more-for-more). Takie podwyżki cen najczęściej dotyczą usług dostępu do internetu, zarówno mobilnych (z ofertą większych pakietów danych i technologii 5G), jak i stacjonarnym (wyższe przepustowości oraz pakiety z telewizją i VOD w technologii FTTx).

 

Podobnych tendencji na rynku można spodziewać się w kolejnych latach. W tym kontekście istotnym wydarzeniem była długo oczekiwana i zakończona sukcesem aukcja 5G. To wydarzenie nie tylko rysuje nowe perspektywy dla rynku, ale również istotnie przełoży się na nastawienie operatorów na budowanie przychodów w ramach strategii ,,more-for-more” w kolejnych latach. Rozwój sieci 5G daje dalszą możliwość oferowania wyższych pakietów internetowych i podnoszenia poziomu ARPU. Równocześnie operatorzy komórkowi chcą uniknąć stosowania prostych klauzul inflacyjnych, bo budzą one kontrowersje i negatywne reakcje konsumentów.

 

Obecna sytuacja na rynku telefonii komórkowej oraz usług dostępu do internetu wpływa również na zwiększone wydatki na rozbudowę infrastruktury telekomunikacyjnej. Przygotowania operatorów do uruchomienia sieci 5G oraz inwestycje w sieci światłowodowe skutkują tym, że operatorzy na polskim rynku ponoszą większe koszty związane z ich budową. Estymacje PMR wskazują, że tylko w 2023 r. wydatki te wyniosły ok. 12 mld zł. Istotny wpływ na kształt rynku telekomunikacyjnego w Polsce będzie mieć fundusze europejskie na inwestycje szerokopasmowe. Kontynuacja programu POPC, oraz środki z programów KPO i FERC będą skutkowały kolejną falą inwestycji światłowodowych.

Ponad 85 mln RGU-sów na rynku telekomunikacyjnym w Polsce

Na wartość rynku w poszczególnych segmentach wpływa również większa liczba świadczonych usług. Według estymacji PMR, w 2023 r. łącznie na rynku telekomunikacyjnym w Polsce ulokowanych było ponad 85 mln usług (liczba RGU ogółem). Telefonia komórkowa odpowiada za ponad połowę liczby RGU ogółem, w następnej kolejności są rynek płatnej telewizji i usługi internetowe.

Liczba RGU (mln) na rynku telekomunikacyjnym w Polsce, 2021-2024 

Wyjaśnienie: obejmuje liczbę kart SIM (post-paid i pre-paid) na rynku telefonii komórkowej, liczbę dostępów do internatu stacjonarnego, liczbę usług telefonii stacjonarnej oraz liczbę abonentów płatnej telewizji.

e – estymacja

p – prognoza

Źródło: PMR, 2024

W kolejnych latach największe perspektywy wzrostu w ujęciu ilościowym w dalszym ciągu są widoczne na rynku komórkowym i ISP. Jednocześnie PMR zwraca uwagę, że w perspektywie kilku najbliższych lat dojdzie do zmiany struktury rynku telekomunikacyjnego – baza użytkowników ISP po raz pierwszy przewyższy bazę użytkowników płatnej telewizji.

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku telekomunikacyjnego znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

Rynek telekomunikacyjny
w Polsce 2023.
Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Paweł Olszynka

ICT Business Unit Director