- PMR Market Experts
- >Blog
- >Usługi stomatologiczne w Polsce – presja kosztów i ograniczeń NFZ
Usługi stomatologiczne w Polsce – presja kosztów i ograniczeń NFZ


Marta Marszałek
Head Pharma & Healthcare Market Analyst w PMR Market Experts
Z najnowszego raportu PMR Market Experts wynika, że z usług stomatologicznych korzysta obecnie jedynie około 60% populacji w Polsce. Najczęściej są to osoby w wieku 35–54 lata z wyższym wykształceniem oraz relatywnie wysokimi dochodami. W dbaniu o stan uzębienia nie pomaga ograniczona dostępność zaawansowanych świadczeń finansowanych w ramach NFZ i jednocześnie rosnące ceny usług. Czy w kolejnych latach sytuacja może sie poprawić?
Rynek skoncentrowany wokół sektora prywatnego
Analiza struktury finansowania wskazuje, że zaledwie około 20% wartości rynku stomatologii w Polsce przypada na usługi refundowane przez NFZ. Kluczowe procedury – w tym m.in. implantologia czy ortodoncja – pozostają poza zakresem finansowania publicznego. W efekcie zdecydowana większość pacjentów zmuszona jest do pokrywania kosztów leczenia z własnych środków.
W perspektywie średnioterminowej prognozy PMR przewidują spowolnienie tempa wzrostu wartości rynku w związku z wygaszaniem presji inflacyjnej. W latach 2025–2030 nominalna średnioroczna stopa wzrostu ma wynieść około 8%, jednak po uwzględnieniu inflacji realna dynamika może okazać się wyższa niż w poprzednich latach.
Prywatna stomatologia także dla najmłodszych
Obecna sytuacja sprawia, że leczenie stomatologiczne finansowane z własnych środków stanowi podstawową formę opieki zarówno dla dorosłych, jak i dzieci — choć w przypadku najmłodszych odsetek ten jest nieco niższy. W ich przypadku prywatne finansowanie jest szczególnie widoczne w obszarze ortodoncji oraz diagnostyki (RTG), gdzie aż 66% respondentów wskazało tę formę płatności.
Opieka publiczna odgrywa większą rolę w świadczeniach dla najmłodszych tylko w przypadku zabiegów profilaktycznych i higienizacji (41-44% wskazań na tę formę finansowania). Dla porównania przy leczeniu próchnicy u dzieci na skorzystanie z usług NFZ zdecydowało się 28% badanych.

Rośnie świadomość profilaktyczna pacjentów

To zainteresowanie jest najwyższe wśród najmłodszych grup wiekowych: 66% w grupie 18-34 lat, 60% w grupie 35-54 lat i 48% w grupie 55 lat i więcej). Wzrost ten jest również skorelowany z poziomem dochodów oraz zakresem świadczeń oferowanych przez pracodawców. Profilaktyka stomatologiczna coraz częściej finansowana jest poprzez prywatne ubezpieczenia zdrowotne, pakiety abonamentowe czy opiekę medyczną oferowaną przez pracodawców.

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku usług stomatologicznych znajdą Państwo w raporcie PMR Market Experts:
Rynek usług stomatologicznych w Polsce 2025. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2025-2030.
W PMR doradzamy i wspieramy działania Twojej firmy

Head Pharma & Healthcare Market Analyst w PMR Market Experts