Wiadomości - 17 kwietnia 2025

Usługi stomatologiczne w Polsce – presja kosztów i ograniczeń NFZ

Marta Marszałek
Marta Marszałek

Head Pharma & Healthcare Market Analyst w PMR Market Experts

Z najnowszego raportu PMR Market Experts wynika, że z usług stomatologicznych korzysta obecnie jedynie około 60% populacji w Polsce. Najczęściej są to osoby w wieku 35–54 lata z wyższym wykształceniem oraz relatywnie wysokimi dochodami. W dbaniu o stan uzębienia nie pomaga ograniczona dostępność zaawansowanych świadczeń finansowanych w ramach NFZ i jednocześnie rosnące ceny usług. Czy w kolejnych latach sytuacja może sie poprawić?

Rynek skoncentrowany wokół sektora prywatnego

Analiza struktury finansowania wskazuje, że zaledwie około 20% wartości rynku stomatologii w Polsce przypada na usługi refundowane przez NFZ. Kluczowe procedury – w tym m.in. implantologia czy ortodoncja – pozostają poza zakresem finansowania publicznego. W efekcie zdecydowana większość pacjentów zmuszona jest do pokrywania kosztów leczenia z własnych środków.

Mimo ograniczeń w zakresie leczenia podlegającego finansowaniu NFZ, zapotrzebowanie na te usługi wciąż jest znaczne, co skłania pacjentów do opłacenia świadczeń z własnych kieszeni. Dla wielu przeszkodą w dbaniu o uzębienie są z pewnością zwiększające się ceny usług stomatologicznych w Polsce – te tylko w 2024 roku wzrosły znacznie powyżej średniej Unii Europejskiej. Stoją za tym coraz wyższe koszty materiałów, energii oraz wynagrodzeń personelu medycznego. To wyzwanie nie tylko dla pacjentów, ale przede wszystkim dla samego systemu.
Marta Marszałek
Head Pharma & Healthcare Market Analyst w PMR Market Experts

W perspektywie średnioterminowej prognozy PMR przewidują spowolnienie tempa wzrostu wartości rynku w związku z wygaszaniem presji inflacyjnej. W latach 2025–2030 nominalna średnioroczna stopa wzrostu ma wynieść około 8%, jednak po uwzględnieniu inflacji realna dynamika może okazać się wyższa niż w poprzednich latach.

Prywatna stomatologia także dla najmłodszych

Obecna sytuacja sprawia, że leczenie stomatologiczne finansowane z własnych środków stanowi podstawową formę opieki zarówno dla dorosłych, jak i dzieci — choć w przypadku najmłodszych odsetek ten jest nieco niższy. W ich przypadku prywatne finansowanie jest szczególnie widoczne w obszarze ortodoncji oraz diagnostyki (RTG), gdzie aż 66% respondentów wskazało tę formę płatności.

 

Opieka publiczna odgrywa większą rolę w świadczeniach dla najmłodszych tylko w przypadku zabiegów profilaktycznych i higienizacji (41-44% wskazań na tę formę finansowania). Dla porównania przy leczeniu próchnicy u dzieci na skorzystanie z usług NFZ zdecydowało się 28% badanych.

Rośnie świadomość profilaktyczna pacjentów

Pacjenci coraz chętniej korzystają z usług profilaktycznych, jak higienizacja. W 2025 roku taki zabieg planuje wykonać 57% pacjentów, co oznacza wzrost o 7 p.p. względem 2024 roku. Możliwe, że mamy do czynienia z pewną zmianą w zachowaniach Polaków, jednak na tym etapie trudno jeszcze mówić o trwałej tendencji.
Marta Marszałek
Head Pharma & Healthcare Market Analyst w PMR Market Experts

To zainteresowanie jest najwyższe wśród najmłodszych grup wiekowych: 66% w grupie 18-34 lat, 60% w grupie 35-54 lat i 48% w grupie 55 lat i więcej). Wzrost ten jest również skorelowany z poziomem dochodów oraz zakresem świadczeń oferowanych przez pracodawców. Profilaktyka stomatologiczna coraz częściej finansowana jest poprzez prywatne ubezpieczenia zdrowotne, pakiety abonamentowe czy opiekę medyczną oferowaną przez pracodawców.

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku usług stomatologicznych znajdą Państwo w raporcie PMR Market Experts:

 

 

Rynek usług stomatologicznych w Polsce 2025. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2025-2030.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Marta Marszałek

Head Pharma & Healthcare Market Analyst w PMR Market Experts