Wiadomości - 12 września 2019

Tylko cztery kraje w Europie mają więcej dróg szybkiego ruchu

Polska znajduje się obecnie na piątym miejscu wśród europejskich krajów pod względem łącznej długości dróg szybkiego ruchu, poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Oddawane do użytku drogi w ostatnich latach pozwoliły nam na wyprzedzenie w tym rankingu Wielkiej Brytanii.

Hiszpania na czele

Na czele zestawienia europejskich krajów z najdłuższą siecią dróg szybkiego ruchu znajduje się Hiszpania, która wyprzedza Niemcy oraz Francję. Tuż za podium znajdują się Włochy. Piąta Polska posiada 1 671,5 km autostrad oraz 2 164,8 km dróg ekspresowych, co łącznie daje ponad 3 936 km dróg szybkiego ruchu. Dzięki nowym inwestycjom oddanych do użytkowania w ostatnich latach udało się nam wyprzedzić Wielką Brytanię. W tyle zostawiliśmy m.in. Portugalię, Holandię, Turcję czy Szwecję.

Kolejne kilometry w realizacji

Obecnie na terenie kraju znajduje się ponad 1 060 km dróg szybkiego ruchu na etapie realizacji, w tym ponad 110 km autostrad. W sierpniu br. udało się oddać do użytku pierwszy odcinek autostrady od ponad 3 lat. Mowa tu o blisko 32 km odcinku trasy A1 Zawodzie-Pyrzowice. Dotychczas w 2019 r. GDDKiA udostępniła kierowcom łącznie blisko 130 km nowych dróg szybkiego ruchu, w tym prawie 108 km dróg klasy S.

Pomimo relatywnie dobrych średnioterminowych perspektyw nie należy zapominać o tym, że producenci materiałów izolacyjnych znajdują się obecnie w bardzo trudnym położeniu.  

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Marcin Uryga

Starszy analityk rynku budowlanego