Wiadomości - 12 listopada 2019

Tempo wzrostu wartości rynku materiałów termoizolacyjnych utrzyma się w 2019 roku

Jak wynika z raportu PMR ,,Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”, prognozowana dynamika wzrostu wartości analizowanego w raporcie rynku będzie w 2019 r., podobnie jak w 2018 r., dwucyfrowa.

Pozytywne prognozy dla rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce

Według najnowszych szacunków PMR, wartość rynku materiałów termoizolacyjnych (produkcja krajowa z uwzględnieniem handlu zagranicznego, obejmująca styropian, wełnę mineralną oraz produkty piankowe) w 2018 r. wrosła dwucyfrowo i osiągnęła wartość niemal 6,6 mld zł. Wzrost wartości rynku materiałów termoizolacyjnych wspierany była silnymi wzrostami w budownictwie kubaturowym.

 

Najnowsze prognozy PMR wskazują na utrzymanie dwucyfrowego tempa wzrostu wartości rynku materiałów termoizolacyjnych w 2019 r., na co pozytywnie wpływać będzie sytuacja w budownictwie mieszkaniowym. Dodatkowo, dobre są także prognozy dla budownictwa biurowego oraz użyteczności publicznej.

 

Szacujemy, że nadchodzące lata przyniosą dalsze wzrosty liczby mieszkań oddawanych do użytkowania, jednak bez dodatkowych inwestycji realizowanych w programie Mieszkanie+ próg 200 tys. mieszkań rocznie oddawanych do użytkowania nie zostanie przekroczony.

 

Kolejne lata przyniosą już tendencję spadkową liczby i powierzchni mieszkań oddawanych do użytkowania. W dłuższym horyzoncie prognozy (od 2021 r.) także segment powierzchni niemieszkaniowych oddawanych do użytkowania w Polsce czekają spadki. Przełoży się to na niższą dynamikę wzrostu wartości rynku materiałów termoizolacyjnych. Czynnikiem pozytywnie wpływającym na prognozy dla rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce są natomiast rządowe programy wsparcia termomodernizacji.

Potencjał dla termomodernizacji w budownictwie jedno- i wielomieszkaniowym

Zarówno w segmencie budownictwa jedno-, jak i wielomieszkaniowego dostrzegamy potencjał dla prac termomodernizacyjnych.

 

Około 40% budynków wielorodzinnych zbadanych przez GUS, wymaga termomodernizacji. Dodatkowym impulsem dla przeprowadzania prac termomodernizacyjnych budynków wielomieszkaniowym może być planowany program wsparcia remontów bloków z wielkiej płyty. Rząd planuje przeznaczyć miliardy złotych na termomodernizacje takich bloków. Około 60 tys. budynków z wielkiej płyty może zostać zmodernizowanych dzięki dopłatom do m.in. ociepleń budynków.

 

W segmencie budownictwa jednorodzinnego, pozytywny impuls do przeprowadzania prac termomodernizacyjnych dalej wywierał będzie działający od września 2018 r. program ,,Czyste Powietrze”.

 

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku materiałów termoizolacyjnych znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

Rynek materiałów termoizolacyjnych

w Polsce 2022.
Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027.

 

Niemniej jednak, pomimo szans jakie programy rządowego wsparcia niosą dla rynku materiałów termoizolacyjnych, nie należy zapominać o ryzyku płynącym z potencjalnego wstrzymania lub zawieszenia ich działania.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Szymon Jungiewicz

Construction Business Unit Director 

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.