Wiadomości - 10 marca 2021

Styropian coraz droższy – jakie są przyczyny wzrostu cen?

W styczniu 2021 roku ceny styropianu wzrosły o 5% w stosunku do grudnia 2020 roku i nadal rosną. Zarówno gwałtownie rosnące ceny, jak i duże zainteresowanie produktem skłoniły nawet producentów do wprowadzenia czasowych limitów dostaw – od 26 lutego do 3 marca dostęp do styropianu był mocno ograniczony.

 

Wzrastające ceny styropianu są spowodowane wzrostem cen styrenu – podstawowego materiału używanego do produkcji styropianu, jak podają producenci pytani przez portal money.pl. Ceny styrenu wzrosły o 30%i jest to najwyższa w historii skokowa podwyżka tego surowca. Podwyżka cen samego styrenu ma kilka powodów, jak wyjaśnia Aleksander Popov, szef produktu Grupa Konstrukcyjna w Leroy Merlin. Przyczyniło się do tego zamknięcie dwóch światowych fabryk w Teksasie, wskutek wyjątkowo srogiej tegorocznej zimy, oraz zamknięcie na 2 tygodnie fabryki Lyondell w Holandii. Kolejnym powodem jest ograniczenie dostawy styrenu z USA do Chin, gdzie obecnie popyt na ten surowiec jest ogromny – tak duży, że Chiny wykupują go po każdej cenie z Europy, jak podaje specjalista. 

 

W sklepach Leroy Merlin oraz w sklepach pod szyldem Mrówka i Profi należących do Grupy PSB,  nie ma problemu z dostępnością styropianu. Są jednak notowane minimalne podwyżki, 1,1% w styczniu, i 2,4% w lutym, rok do roku, jak mówi Marzena Mysior-Szczuk, główna koordynatorka ds. Public Relations w Grupie PSB Handel, dla portalu money.pl. Dodaje również, że względu na warunki pogodowe w styczniu i lutym, większe inwestycje nie były jeszcze realizowane – dlatego też dostępność produktu w powyższych sklepach nie zmalała. 

 

Tomasz Lingo, doradca techniczny z HurtowniaStyropianu.pl twierdzi natomiast, że chociaż styropian faktycznie notuje duże wzrosty, nie jest on odosobniony – rosną ceny płyty OSB, stali, a w przyszłości w górę o co najmniej 5% pójdą również ceny takich produktów jak kleje, tynki i farby. Taka prognoza wynika z podwyżek ceny opakowań oraz butyglikolu, czy modyfikowanych żywic akrylowych do produkcji profesjonalnych farb, których ceny skoczyły nawet o kilkanaście procent, jak wyjaśnia specjalista. Analiza Grupy PSB również potwierdza wzrost cen materiałów – w styczniu 2021r. w porównaniu z tym samym okresem w roku 2020 ceny materiałów budowlanych wzrosły o średnio 1,8%, chociaż niektóre grupy towarowe odnotowały nawet dwucyfrowe wzrosty.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Marcin Uryga

Starszy analityk rynku budowlanego