Wiadomości - 5 stycznia 2022

Rynek produktów RTV, AGD i sprzętu elektronicznego w dobie COVID-19

Pandemia Covid-19 była czynnikiem, który najmocniej wpływał w ostatnich dwóch latach (2020 i 2021) na rynek produktów RTV, AGD oraz elektroniki użytkowej. Jak wynika z raportu PMR pt. Handel detaliczny artykułami RTV, AGD i sprzętem elektronicznym w Polsce 2022. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027, rynek ten w 2020 r. wzrósł o ponad 15% w porównaniu do roku wcześniejszego.

 

Pandemia koronawirusa pozytywnie wpłynęła na rynek RTV, AGD i elektroniki użytkowej. Częstsze przebywanie w domu, nauka oraz praca zdalna wiązały się z wymianą lub doposażeniem mieszkania w sprzęt elektroniczny. Według danych PMR, rynek ten osiągnął w 2020 r. wartość 36,1 mld zł, wzrastając o ponad 15% r/r.

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku artykułów RTV, AGD i sprzętu elektronicznego znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

Handel detaliczny artykułami RTV, AGD i sprzętem elektronicznym w Polsce 2022.
Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027.

 

Z drugiej strony, problemy z dostawami części do produktów elektronicznych, znacząco wpływały na dostępność elektroniki w sklepach w 2021 roku. Problemy podażowe skutkowały tym, że wzrost dynamiki sprzedaży był niższy, porównując wzrost między 2019, a 2020 rokiem. Choć pod względem popytu konsumentów, rok 2021 okazał się lepszym w porównaniu do poprzedniego.

Od 2021 r. sprzedaż internetowa największym kanałem rynku

Biorąc pod uwagę sprzedaż produktów nie w wersji elektronicznej, artykuły RTV, AGD i sprzęt elektroniczny należą do najchętniej kupowanych przez internet, co ma odzwierciedlenie w bardzo wysokim i wciąż rosnącym udziale kanału internetowego w tym segmencie.

 

Według danych PMR, udział sprzedaży internetowej w segmencie w 2021 r. osiągnął 45%, stając się jednocześnie największym kanałem na rynku produktów RTV, AGD i elektroniki użytkowej, wyprzedzając sieci specjalistyczne. Co więcej, do 2027 r. udział ten będzie nadal wzrastał, osiągając ponad połowę sprzedaży w rynku.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Karolina Szałas

Starszy analityk rynku handlu detalicznego 

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.