Wiadomości - 27 marca 2020

Rynek handlu internetowego produktami OTC:  wzrost o jedną piąta rocznie

Według danych przedstawionych w najnowszym raporcie PMR „Handel internetowy produktami OTC w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024” sprzedaż produktów OTC (leków bez recepty, suplementów diety i dermokosmetyków) przez internet wyniosła już prawie 1,3 mld zł w 2018 r. Analiza obejmuje sprzedaż zarówno apteki internetowe, jak i sklepy prowadzące działalność w sieci.

Do 2024 r. rynek handlu internetowego produktami OTC podwoi się

Według szacunków przedstawionych w raporcie sprzedaż leków, suplementów diety i dermokosmetyków w aptekach internetowych oraz suplementów i dermokosmetyków w sklepach internetowych rosła w ostatnich dwóch latach o jedną piątą rocznie. W wyniku tego osiągnął on już wartość prawie 1,3 mld zł. W kolejnych latach dynamika będzie stopniowo wyhamowywać, przede wszystkim ze względu na nasycanie się segmentu. Pomimo tego, wartość rynku z 2018 r. będzie ponad dwa razy większa do 2024 r.

 

Pozytywnie na rynek wpływać będzie optymalizacja witryn i procedur zakupu, wzrost dostępu do smartfonów, tendencja Polaków do oszczędzania (wzrost dochodów rozporządzalnych nie jest na tyle wysoki, aby nastąpiła zmiana zachowań w tym zakresie), jak również wzrost zainteresowania i używania kanału online w najstarszej grupie wiekowej Polaków. Zmiany w zachowaniach Polaków np. zwiększająca się liczba osób uprawiających sport pozytywnie wpłyną na sprzedaż odżywek, dla których ważnym kanałem dystrybucji jest internet.

 

Wysoka dynamika konsumpcji gospodarstw domowych, dobra sytuacja na rynku pracy oraz wzrost dochodu rozporządzalnego (na który dodatkowo wpływa program Rodzina 500+) również przyczynią się do znacznego zwiększenia wartości rynku aptek i sklepów internetowych w Polsce. Jednocześnie w horyzoncie prognozy spodziewane jest stopniowe spowolnienie tempa wzrostu konsumpcji i płac, ustabilizowanie się bezrobocia oraz spadek populacji i liczby osób zatrudnionych, przez co tempo wzrostu wartości rynku również spowolni.

 

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego handlu internetowego produktami OTC znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

Handel internetowy produktami OTC w Polsce 2023.

Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028.

 

Apteki stacjonarne pozostają głównym miejscem zakupu leków OTC

Ośmiu na dziesięciu dorosłych Polaków zakupiło co najmniej jeden lek bez recepty w 2018 r. Niezmiennie, głównym miejscem zakupu leków OTC pozostają apteki stacjonarne (wybiera je około 90% osób). Apteki są też głównym miejscem zakupu dermokosmetyków i suplementów diety. W przypadku dwóch ostatnich typów produktów OTC, nieco częściej niż w przypadku leków dochodzi do ich zakupu również w innych kanałach sprzedaży. Jest to zrozumiałe, ponieważ tylko sprzedaż leków OTC jest ściśle ograniczona do listy substancji dopuszczonych do sprzedaży pozaaptecznej.

Pomiędzy 2016 a 2018 r. znacząco wzrósł odsetek respondentów, którzy przyznali, że zakupili lek w aptece internetowej (do 19%), co jest odzwierciedleniem trendów sprzedażowych – dynamika wartości tego rynku sięga kilkudziesięciu procent rocznie. Nieco większy odsetek Polaków kupuje również leki przez portale aukcyjne (obecnie 4%) oraz w drogeriach (14%). Portale aukcyjne są miejscem, gdzie również działają apteki internetowe, notujące bardzo wysokie wzrosty sprzedaży. Z kolei sieci drogeryjne mają już za sobą okres bardzo dynamicznego zwiększania liczby placówek i obecnie stawiają na wzrost organiczny np. poprzez rozszerzanie oferty.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Justyna Zagórska

Senior Pharma & Healthcare Market Analyst

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.