- PMR Market Experts
- >Blog
- >Rynek elewacji poturbowany po 2023 roku
Rynek elewacji poturbowany po 2023 roku
Negatywne skutki pogorszenia koniunktury na rynku budownictwa kubaturowego uderzyły w rynek elewacji. Jak wynika najnowszego raportu PMR „Rynek elewacji w Polsce 2024. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029″ miniony rok (2023) przyniósł wyraźny spadek zrealizowanego wolumenu (m²), jak i wartości analizowanego rynku.
Słabe wyniki rynku elewacji w 2023 r., ale nastroje w branży stopniowo się poprawiają
W 2023 r. rynek elewacji wchodził w otoczeniu słabnącej koniunktury na rynku budowalnym i braku jednoznacznych impulsów mogących odwrócić ten trend. Po wcześniejszych problemach o charakterze podażowym trzeba było przygotować się na kolejne wyzwania. Trudno więc było oczekiwać optymistycznego nastawienia uczestników rynku. Świadomość nieuniknionego spadku popytu sprawiała, że firmy nastawiły się na bardzo trudny rok i bardzo ostrożnie wyznaczały cele sprzedażowe. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że był to rok zaplanowany przede wszystkim na tzw. przetrwanie.
Nie ulega wątpliwości, że miniony rok był jednym z najtrudniejszych w historii dla firm działających w branży elewacji. Inercja rynku budowlanego tym razem była czynnikiem, który negatywnie oddziaływał na osiągane rezultaty w analizowanym segmencie.
Po przetrwaniu 2023 r. branża elewacji z nadzieją patrzy w przyszłość. Odblokowanie środków z KPO, dezinflacja i nadzieja na obniżki stóp procentowych, ustabilizowanie cen surowców, zapowiedzi kolejnego rządowego programu wspierającego zakup mieszkania, przyjęcie dyrektywy EPBD – to czynniki najczęściej wskazywane przez uczestników rynku jako te, które będą wywierać pozytywny wpływ na rynek elewacji.
Wartość rynku elewacji ponownie jednocyfrowa
Zgodnie z przewidywaniami dynamika wartości rynku przyjęła w 2023 r. ujemny kierunek. Wpływ na ten stan rzeczy miała przede wszystkim mniejsza liczba zrealizowanych m². Ograniczony popyt zablokował również możliwość dalszych gwałtownych wzrostów cen materiałów używanych na elewacjach i w wielu przypadkach wymuszał ich korektę cenową. W rezultacie wartość rynku elewacji spadła z rekordowego poziomu odnotowanego w 2022 r., kiedy przekraczała 10 mld zł, ponownie do jednocyfrowych wartości. Nie zmienia to faktu, że wartość rynku elewacji w Polsce wciąż pozostaje na zdecydowanie wyższym poziomie niż w 2021 r., nie mówiąc już o wcześniejszych latach.
Czy rynek elewacji w 2024 r. będzie już na plusie?
Chociaż narracja co do średnio i długoterminowych perspektyw rynku elewacji jest stosunkowo zgodna i zakłada optymistyczne scenariusze, to zdania co do perspektyw na 2024 r. nie są jednoznaczne. Część uczestników rynku uważa, że gorzej niż w 2023 r. już być nie może. Inna część firm działających w branży spodziewa się ustabilizowania sytuacji na analogicznym, niskim poziomie. Jeszcze inni oczekują wyraźniejszego ożywienia, podczas gdy ich adwersarze wskazują, że jest to myślenie życzeniowe, gdyż w realnych danych wciąż jeszcze nie widać przesłanek wskazujących na wyraźną zmianę trendu.
Dlatego też w raporcie, oprócz wariantu bazowego prognozy, prezentujemy również alternatywne scenariusze (optymistyczny i pesymistyczny) prognoz wielkości rynku elewacji. Uzależnione są one od dalszego kształtowania się czynników takich jak realna dynamika PKB, dynamika powierzchni budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oddawanych do użytkowania, poziom inflacji, poziom stóp procentowych, przebieg wojny w Ukrainie, itd. Przyjmowane założenia i prognozy są kompatybilne z systematycznie aktualizowanymi prognozami opracowywanymi dla wszystkich segmentów rynku budowlanego w PMR.
Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku elewacji znajdą Państwo w raporcie PMR:
W PMR doradzamy i wspieramy działania Twojej firmy
Construction Business Unit Director