Wiadomości - 7 lutego 2023

Rok 2022 był rekordowym na rynku chemii budowlanej w Polsce

Dzięki rekordowemu wolumenowi rozpoczętych inwestycji w budownictwie mieszkaniowym w 2021 r. i budowom znajdującym się w trakcie realizacji, a także dzięki rekordowej puli ukończonych mieszkań w 2022 r. (wymagają one wykończenia), miniony rok był rekordowym w historii polskiego rynku chemii budowlanej. Według analizy przeprowadzonej przez analityków PMR na potrzeby raportu: „Rynek chemii budowlanej w Polsce 2023 – Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028” wielkość rynku fabrycznie wytworzonej chemii budowlanej w Polsce w 2022 r. wzrosła o 2,8%.

Zaskakująco pozytywne oceny aktualnej koniunktury rynkowej wśród generalnych wykonawców

Wybuch wojny w Ukrainie i niekorzystny wpływ na sytuację makroekonomiczną wpłynął diametralnie na perspektywy rynkowe w całym budownictwie kubaturowym, w szczególności w mieszkaniówce. Zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy indywidualni wstrzymywali nowe projekty i nie rozpoczynali nowych inwestycji. Spadek nowo rozpoczętych budów mieszkań w 2022 r. sięgnął 28%.

 

W tym kontekście nieco zaskakująco wyglądają wyniki badania koniunktury – badania przeprowadzonego na grupie ponad 500 firm budowlanych wykonujących roboty budowlane z wykorzystaniem produktów chemii budowlanej. Są to głównie mniejsze firmy specjalizujące się w pracach remontowo-wykończeniowych, ale także konstrukcyjnych (wykorzystanie zapraw budowlanych, tynkarskich  i wykonywanie systemów ociepleń).

 

Indeks koniunktury w branży chemii budowalnej wynosi obecnie 19,0 pkt, co jest poziomem o 4,1 pkt korzystniejszym w porównaniu z wynikami badania z 2021 r.

Analitycy PMR wskazują, że wzrost wolumenu rynku chemii budowlanej w 2022 r. wynika przede wszystkim ze zwiększenia powierzchni budynków mieszkalnych (zarówno jedno i wielorodzinnych) oddawanych do użytkowania. Sprawia to, że istnieje wciąż bardzo duży potencjał prac wykończeniowych, co stanowi o dobrych perspektywach pod względem popytu na materiały używane w takich pracach (kleje do płytek, materiały izolacyjne). Jest to główna przyczyna relatywnie korzystnych ocen koniunktury rynkowej w obecnej edycji badania.

 

Jednocześnie 2022 r. przyniósł załamanie na rynku deweloperskim i gwałtowny spadek pod względem nowo rozpoczynanych inwestycji. Już w II poł. 2022 r. notowano spadek popytu na materiały związane z pracami dotyczącymi wczesnych etapów konstrukcyjnych (materiały używane do prac fundamentowych, dodatki do betonu, czy zaprawy murarskie). Opisana sytuacja utrzyma się na przestrzeni całego 2023 r.

 

Więcej danych dotyczących rynku chemii budowlanej  w Polsce znajdą Państwow raporcie PMR:

 

 

Rynek chemii budowlanej
w Polsce 2023.

Analiza rynku i prognozy rozwoju.
na lata 2023-2028
Wpływ inflacji i wojny w Ukrainie.

 

Niekorzystne prognozy dla rynku chemii budowlanej – nieuchronny spadek popytu

Silne powiązanie rynku chemii budowlanej z sytuacją w budownictwie kubaturowym sprawia, że w kolejnych dwóch latach spadki wolumenu produktów są nieuchronne. Jak już wspomniano najwcześniej popyt osłabił się w kategoriach materiałów konstrukcyjnych. Wyniki badania koniunktury rynkowej potwierdzają te wnioski: najsłabszy odczyt koniunktury notuje się obecnie w segmencie robót murarskich (14,5 pkt). Należy zauważyć, że niemal we wszystkich segmentach doszło do wzrostu wartości wskaźnika w 2023 r. w porównaniu do sytuacji notowanej dwa lata wcześniej (poprzednia edycja badania PMR). Wyjątkiem był najsłabszy segment wspomnianych robót murarskich, który zanotował spadek o niemal 3 pkt.

 

Prognoza przygotowana przez analityków PMR wskazuje, że wolumen rynku chemii budowlanej nie doświadczy załamania, ale spadek jest nieuchronny. Wariant bazowy prognozy to ok. -9% w ujęciu rocznym. 2024 r. będzie kolejnym rokiem spadku wolumenu rynku chemii budowlanej, nie powinien być on już jednak tak wyraźny, jak w 2023 r.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Szymon Jungiewicz

Construction Business Unit Director 

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.