- PMR Market Experts
- >Blog
- >Przyszłość rynku food-to-go w Polsce. Jakie zmiany mogą wprowadzić Zetki?
Przyszłość rynku food-to-go w Polsce. Jakie zmiany mogą wprowadzić Zetki?

Gdzie najczęściej kupują kawę Millenialsi? Jakie przekąski wybierają przedstawiciele pokolenia Z? PMR Market Experts przeanalizowało rynek produktów food-to-go w Polsce, który w 2024 roku odnotował wzrost o niemal 10% w porównaniu do roku poprzedniego. Na ten wynik wpłynął rozwój oferty produktów gotowych do spożycia (ready-to-eat) oraz do podania (ready-to-serve) dostępnych w sklepach, na stacjach benzynowych, a także w piekarniach i cukierniach. Ważnym czynnikiem były również rosnące ceny tych produktów, które zyskały na popularności wśród konsumentów.
Gdzie Polacy szukają oszczędności?
Z raportu PMR Market Experts wynika, że w styczniu 2025 roku aż 71% Polaków zadeklarowało ograniczenie swoich wydatków. Choć odsetek ten nieco spadł, nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Najczęściej ankietowani rezygnują z usług gastronomicznych, takich jak jedzenie na mieście, zamówienia na wynos czy towarzyskie spotkania poza domem (54%), a także ograniczają spożycie alkoholu i innych używek (52%). Taka ostrożność konsumentów wciąż wpływa na niższy wzrost wydatków, również w sektorze produktów food-to-go.
Bitwa pokoleń – preferencje zakupowe w sektorze food-to-go
Jak na tle innych pokoleń wypadają Millenialsi? Aż 91% z nich wybiera dania przygotowywane na miejscu, takie jak hot-dogi czy zapiekanki, 86% sięga po wypieki z piekarni, 76% wybiera gotowe dania, a 62% decyduje się na napoje na wynos.

Pokolenia X i Baby Boomers wciąż najczęściej wybierają piekarnie. Z kolei Zetki preferują kawiarnie przy zakupie napojów na wynos (45%), podczas gdy Millenialsi oraz starsze pokolenia – stacje benzynowe. Wśród przedstawicieli Pokolenia Y aż 49%, Pokolenia X – 53%, a Baby Boomers – 52% wybiera tę formę zakupu.

Co i gdzie wybierają Zetki?
Eksperci przyjrzeli się bliżej preferencjom Pokolenia Z, które w Polsce stanowi około 15% dorosłej populacji. Ta grupa wiekowa, jak pokazują badania, ma znaczący wpływ na kształtowanie rynku, zwłaszcza w segmencie food-to-go. Choć Zetki chętniej sięgają po tego typu produkty, często postrzegają je jako zbyt drogie i niezdrowe. Dodatkowo, w porównaniu do starszych pokoleń, rzadziej zgadzają się z opinią, że gotowe dania dostępne w sklepach spożywczych mogą konkurować pod względem jakości z posiłkami serwowanymi w restauracjach.
Zetki charakteryzują się zamiłowaniem do nowości i eksperymentowania, dlatego częściej niż starsze pokolenia wybierają takie smakołyki jak matcha, churros, bubble tea, dania inspirowane kuchniami świata czy sushi. Chociaż nie gardzą słodkimi przekąskami, zamiast odwiedzać tradycyjne piekarnie, preferują pączki, donuty, muffiny czy croissanty dostępne w dyskontach.

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku produktów Food to Go znajdą Państwo w raporcie PMR:
Handel detaliczny produktami Food to Go w Polsce 2025. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2025-2030.
* Definicja rynku
Eksperci PMR Market Experts dzielą rynek produktów food-to-go na dwa typy produktów:
- Ready-to-eat: produkty gotowe do natychmiastowego spożycia, zwykle z krótkim terminem ważności. Należą do nich m.in.: hot-dogi, zapiekanki, kanapki, panini (na ciepło lub na zimno, również pakowane), a także napoje przygotowywane na miejscu – kawa, herbata, świeżo wyciskane soki. W tej grupie znajdują się też niepakowane słodkie wypieki, takie jak pączki, drożdżówki, rogale, muffiny oraz ciastka z ciasta kruchego czy francuskiego.
- Ready-to-serve: gotowe dania, które wymagają tylko prostego przygotowania, np. podgrzania. Są to na przykład pierogi, naleśniki, zupy czy zestawy obiadowe. Kategoria obejmuje produkty chłodzone i dania półkowe (np. w słoikach), ale nie dotyczy dań mrożonych.
Eksperci nie wzięli pod uwagę dań instant ani takich, które wymagają gotowania (np. surowy makaron, kasza, tortellini, gnocchi). Wykluczone zostały także produkty w proszku (np. burgery, kotlety, zupy z koncentratu) oraz dania gotowe dla dzieci. Pasty typu hummus czy ajwar oraz gotowe sosy w słoikach uznawane są za półprodukty i nie są wliczane do kategorii dań gotowych.
W PMR doradzamy i wspieramy działania Twojej firmy

Retail Business Unit Director