Wiadomości - 5 maja 2020

Prognozy dla rynku data center w Polsce: certyfikacje obiektów

Najnowsze badania PMR pokazują, że co trzecia firma byłaby gotowa do zapłaty wyższej ceny za usługi centrum danych posiadającego certyfikat. Nadal blisko dwie trzecie firm uważa, że certyfikacja nie przekonuje ich do zapłaty więcej za analogiczną usługę. W ciągu roku wyniki uległy poprawie na korzyść certyfikowanych obiektów.

Czy certyfikaty są istotne przy wyborze dostawcy?

Z badań PMR realizowanych na potrzeby raportu „Rynek centrów danych w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025” wynika, że coraz więcej przedsiębiorstw zainteresowanych usługami data center pyta o certyfikaty, nawet jeśli jest to tylko dodatkowy ważny czynnik przy wyborze dostawcy, a nie kwestia o znaczeniu najważniejszym. Coraz częściej też nie wystarcza samo stwierdzenie dostawcy, że obiekt spełnia określone normy, ale audyt nie został przeprowadzony.

W Polsce mamy już 6 certyfikowanych obiektów komercyjnych

Z danych PMR wynika, że mamy obecnie w Polsce już sześć komercyjnych obiektów, które mogą się pochwalić oficjalnie przyznanymi certyfikatami Tier/Rated – dwa zostały wydane przez Uptime Institute (Tier III) i cztery są gwarantowane przez ANSI/TIA (Rated 3 i 4). Dodatkowo dwa podmioty uzyskały inne certyfikaty: PN-EN50600 i EPI-DOCS.

 

Procesy certyfikacyjne w Polsce zapoczątkowały parki technologiczne. Park Naukowo-Technologiczny Euro Centrum (obecnie 3S) jako pierwszy w Polsce uzyskał certyfikat w zakresie dokumentacji Uptime Institute Tier III, oficjalnie potwierdzający stosowne standardy bezpieczeństwa, niezawodności i dostępności zagwarantowanej na poziomie 99,982% dla swojego ośrodka data center, zlokalizowanego w budynku pasywnym w Katowicach.

 

Jako drugi ścieżkę certyfikacji – również na poziomie Tier III – podjął inny ośrodek zlokalizowany w parku technologicznym w Toruniu – Exea (TARR Centrum Innowacyjności). Obecnie jest to jedyny obiekt w kraju, który posiada stosowny certyfikat stopnia drugiego, który obejmuje już nie tylko dokumentację projektową, ale również samo centrum danych.

 

Na najwyższy poziom z możliwych zdecydował się natomiast Beyond.pl. W listopadzie 2016 r. firma dla swojego nowego obiektu (Data Center 2) jako pierwszego CPD nie tylko w Polsce, ale w tej części Europy, otrzymała oficjalny status Rated 4 ANSI/TIA-942:2014 Certified. Rating 4 to najwyższy z możliwych do uzyskania poziom certyfikacji centrum danych. Certyfikat został wydany na trzy lata – od listopada 2016 r. do listopada 2019 r. Certyfikat został z sukcesem prolongowany na kolejne trzy lata do roku 2023.

 

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku centrów danych znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

Rynek centrów danych
w Polsce 2023.
Analiza rynku i prognozy rozwoju
na lata 2023-2028.

Wpływ inflacji i wojny w Ukrainie.

 

Kolejna certyfikacja, uzyskana na początku 2019 r., dotyczy serwerowni, która mieści się w  budynku Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Serwerownia otrzymała certyfikat Rated 3 (wg. Normy ANSI/TIA 942). Proces certyfikacji poprzedzony był testami trwającymi kilka tygodni, podczas których sprawdzono poprawność działania systemów. Jak podaje PNT jedną z form zabezpieczenia jest mini elektrownia znajdująca się na tyłach budynku, o mocy 1,2 MW. Serwerownia wykorzystuje dwa systemy klimatyzacji, opartej o adiabatykę i powietrze zewnętrzne. Wartość inwestycji wraz z certyfikacją wyniosła blisko 20 mln zł.

 

Dwie najnowsze informacje odnośnie certyfikowanych obiektów w naszym kraju pochodzą z I kw. 2020 r. Certyfikatami Rated 3 dla dokumentacji projektowej pochwaliły się w krótkim czasie NASK SA (dla otwartego w ubiegłym roku CPD Praga-Pn) oraz T-Mobile Polska, dla planowanej inwestycji w nowe centrum danych w Warszawie.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Paweł Olszynka

ICT Business Unit Director

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.