Wiadomości - 9 sierpnia 2024

Polski rynek energii odnawialnej – analiza trendów i perspektyw

Marcin Uryga
Marcin Uryga

Senior Construction Market Analyst

Sytuacja na polskim rynku farm OZE pozostaje bardzo dynamiczna i ulega ciągłym przeobrażeniom. Skala przymusowych wyłączeń farm OZE, jaką obserwowaliśmy w I połowie 2024 r., sprawiła, że na rynku wzrosła niepewność odnośnie racjonalności wcześniej przyjmowanych założeń. Pojawiła się tym samym silna potrzeba znalezienia modelu bardziej odpornego na tego rodzaju sytuacje. Jak wynika z najnowszego raportu PMR pt. „Rynek farm OZE w Polsce 2024. Analiza rynku i prognozy rozwoju fotowoltaiki i elektrowni wiatrowych na lata 2024-2029”, uczestnicy branży OZE mają perspektywę dalszego rozwoju, chociaż zdają sobie sprawę z konieczności pokonywania wielu barier.

Zróżnicowane nastroje w poszczególnych segmentach farm OZE

Segment farm fotowoltaicznych jest tą częścią rynku, w której klimat inwestycyjny uległ zauważalnemu pogorszeniu w porównaniu do poprzedniego roku. Sytuacja bardzo się skomplikowała, zmiany są intensywne i niestety na niekorzyść inwestorów. Redysponowanie, problemy z uzyskaniem adekwatnych rekompensat, ujemne ceny energii – to tylko wybrane negatywne czynniki, które były najczęściej wskazywane przez uczestników rynku.

 

Pomimo tego, że w branży lądowych farm wiatrowych odczuwalne jest rozczarowanie wynikające z wciąż nieprzeprowadzonej przez nowy rząd liberalizacji przepisów tzw. ustawy odległościowej, która miała skutkować zmniejszeniem minimalnej odległości od zabudowań z 700 do 500 m, klimat inwestycyjny wydaje się dzisiaj lepszy niż w segmencie farm fotowoltaicznych. Składają się na to zarówno działania podjęte w poprzednim roku, perspektywy korzystnych zmian, ale i większa odporność na problemy systemowe, które w tym roku dotknęły właścicieli farm fotowoltaicznych.

 

Rynek morskich farm wiatrowych w Polsce znajduje się na początkowym etapie rozwoju, natomiast trwają intensywne działania zmierzające do uruchomienia pierwszych projektów. W I fazie rozwoju morskich farm wiatrowych do 2030 r. mają powstać projekty o łącznej mocy 5,9 GW. Aktualnie ocenia się, że realizacja pierwszej fazy opóźniona jest o ok. pół roku względem harmonogramu.

Pomimo niezmiennie pozytywnych długofalowych perspektyw rynku farm OZE w ostatnich miesiącach miały miejsce zdarzenia, które mogą okazać się przesłankami spowolnienia rozwoju w średnim terminie. 

Inwestorzy działający w segmencie farm OZE nie zamierzają bezczynnie przyglądać się rozwojowi sytuacji i planują działania dostosowawcze odpowiadające na nowe wyzwania. Jako jedno z potencjalnych rozwiązań narastających problemów wskazywana jest technologia magazynowania energii. Wzrost zainteresowania inwestorów jest bezprecedensowy, w zasadzie wszyscy liczący się gracze rozważają budowę bateryjnych magazynów energii
Marcin Uryga
Senior Construction Market Analyst

Mocne przetasowania na rynku farm fotowoltaicznych

W Polsce działa już kilka tysięcy instalacji fotowoltaicznych o mocy przekraczającej 50 kW. Przekłada się to na ogromne rozdrobnienie rynku. Intensywny rozwój skutkuje dużą liczbą oddawanych MW (w tym coraz większych instalacji), pojawienie się nowych graczy powoduje przejmowanie rozwijanych od lat portfeli, zmiany strategii działających na rynku inwestorów także przekładają się na liczne przetasowania. W dodatku zmiany właścicielskie zachodzą na nim bardzo często i są niezwykle dynamiczne, co powoduje, że uchwycenie aktualnego stanu rzeczy nie jest sprawą prostą.

 

Analiza działających farm fotowoltaicznych pod kątem właścicielskim przeprowadzona przez PMR umożliwiła stworzenie aktualnego rankingu TOP 25 największych inwestorów według mocy zainstalowanej w działających farmach fotowoltaicznych (stan na koniec I kw. 2024 r.). Wśród liderów rynku znajdują się zarówno firmy dysponujące siecią relatywnie niewielkich instalacji, jak również właściciele pojedynczej, ale za to ogromnej farmy fotowoltaicznej.

O tym, jak dynamiczny jest to rynek, świadczą bardzo liczne przetasowania, jakie zaszły w rankingu PMR r/r. W przypadku farm fotowoltaicznych jedynie 2 na 25 inwestorów zajmuje dokładnie tą samą pozycję co przed rokiem. Znaczący jest również fakt, że w porównaniu do poprzedniej edycji badania grupa inwestorów dysponujących ponad 200 MW operacyjnych mocy w farmach PV podwoiła się i obecnie na polskim rynku działa sześć takich podmiotów.
Marcin Uryga
Senior Construction Market Analyst

Grupa liderów rynku jest wewnętrznie zróżnicowana także pod względem regionalnego rozkładu posiadanych farm. Poniższa tabela potwierdza różnorodność największych inwestorów na rynku PV. Należy jednak brać poprawkę na specyfikę poszczególnych regionów. W najsłabszych województwach instalacje o mocy kilkunastu MW wystarczyły, by w obrębie analizowanej grupy zyskać miano lidera, podczas gdy w większości województw trzeba było dysponować zasobem idącym w kilkadziesiąt MW.

WojewództwoNazwa inwestora
DolnośląskieObton
Kujawsko-pomorskieGoldenPeaks Capital
Lubelskieib vogt
LubuskieGoldenPeaks Capital
ŁódzkieProjekt Solartechnik
MałopolskieSunly
MazowieckieBZK Holding AG
OpolskieBetter Energy Impact International
PodkarpackieSunly
PodlaskieAbrdn
PomorskieRespect Energy
ŚląskieTauron
ŚwiętokrzyskieSunly
Warmińsko-mazurskieBetter Energy Impact International
WielkopolskieGoldenPeaks Capital
ZachodniopomorskieQair / Better Energy Impact International

Dalszy rozwój sytuacji gospodarczej oraz kształtowanie się poziomu cen energii będą wpływać na tempo rozwoju rynku farm OZE

Z uwagi na dużą niepewność sytuacji rynkowej oraz istotny wpływ gwałtownych zmian cen ogółem i cen energii, jak również obserwowane w ostatnich miesiącach dynamiczne zmiany wskaźników makroekonomicznych, przygotowaliśmy prognozy rozwoju sytuacji na rynku farm PV i lądowych instalacji wiatrowych w trzech scenariuszach. Oprócz scenariusza bazowego, przedstawiającego, naszym zdaniem, najbardziej prawdopodobną prognozę rozwoju rynku, prezentujemy w raporcie również alternatywne scenariusze (wysokich i niskich cen energii).

 

Kompleksową analizę polskiego rynku farm OZE (fotowoltaicznych, wiatrowych na lądzie oraz morskich farm wiatrowych) znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

Rynek farm OZE w Polsce. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029. 

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Szymon Jungiewicz

Construction Business Unit Director