Wiadomości - 2 listopada 2022

Polski rynek e-commerce w 2022 r. osiągnie wartość 92 mld zł

W 2022 roku wartość internetowego handlu detalicznego wyniesie w Polsce 92 mld zł. Z tego e-sklepy będą odpowiedzialne za 61%, natomiast pozostała część przypadnie w udziale platformom handlowym. Tak wynika z raportu „Handel internetowy w Polsce 2022”, opublikowanego właśnie przez firmę badawczą PMR. Według prognoz udziały tych dwóch kanałów nie ulegną już istotnym zmianom – struktura rynku ustabilizowała się. E-commerce w Polsce będzie nadal rosnąć, ale w wolniejszym niż dotąd tempie. Rynek wszedł w fazę dojrzałości.

 

Badanie pokazało, że sklepy internetowe są dominującym kanałem rynku
e-commerce w Polsce. Według prognozy przedstawionej w raporcie, w 2022 r. przez e-sklepy przejdzie 61% wartości polskiego handlu online, pozostawiając platformom handlowym udział na poziomie 39%. Te proporcje pozostaną praktycznie niezmienione w całym okresie, który PMR objął swoją prognozą,
tj. do 2027 roku.

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku e-commerce znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

Handel internetowy
w Polsce 2023.
Analiza rynku e-commerce i prognozy rozwoju na lata 2023-2028.

 

Udziały sklepów i platform w handlu internetowym w Polsce

Stabilizacja udziałów sklepów i platform, którą właśnie obserwujemy, oznacza zakończenie pewnego trendu – komentuje Karolina Szałas, starszy analityk rynku handlu detalicznego w PMR i autorka raportu. W latach 2017-2021 platformy handlowe sukcesywnie zwiększały swój udział w e-commerce kosztem e-sklepów. Było to pochodną pojawiania się w tym kanale nowych graczy: na rynek weszły wówczas między innymi Empik, Morele, Amazon, Shopee i Erli. Istotne było także sukcesywne poszerzanie oferty przez platformy już działające, w tym przede wszystkim przez lidera rynku – Allegro. Z naszych analiz wynika, że ten trend wyhamował: udziały platform i e-sklepów w 2022 r. ustabilizowały się i w najbliższych latach nie zmienią się już znacząco. Można powiedzieć, że skończył się etap krystalizowania się struktury rynku. Polski rynek e-commerce stał się rynkiem dojrzałym – dodaje Karolina Szałas.

Perspektywy handlu internetowego w Polsce wciąż dobre

Stabilizacja struktury rynku handlu internetowego nie oznacza jednak, że jego wzrost wyhamuje. Analitycy PMR prognozują, że wartość e-commerce w Polsce wzrośnie w latach 2022-2027 z 92 do ponad 141 miliardów złotych.

Handel internetowy ma w Polsce jeszcze duży potencjał wzrostu, ale prognozujemy, że nie będzie to już taka ekspansja, jakiej byliśmy świadkami w ostatnich latach.
W latach 2018-2021 wartość e-commerce rosła w naszym kraju rocznie średnio o 26%, podczas gdy w okresie 2022-2027 przewidujemy średnioroczną stopę wzrostu na poziomie 11%. Hamująca dynamika jest kolejną oznaką wchodzenia polskiego sektora handlu internetowego w fazę dojrzałości.
Karolina Szałas
Starszy analityk rynku handlu detalicznego w PMR

Według raportu PMR, w najbliższych latach zmienią się także czynniki stojące za rozwojem e-handlu. W ostatnich latach silnym motorem wzrostu tego kanału sprzedaży była w Polsce pandemia COVID-19 i będąca jej efektem migracja konsumentów do zakupów online.

 

Natomiast w nadchodzących latach wzrost będzie napędzany m.in. przez pojawianie się na rynku coraz młodszych roczników nabywców, dla których dokonywanie zakupów w Internecie będzie czynnością coraz bardziej naturalną. Innym czynnikiem będzie udoskonalanie oferty przez e-sklepy i platformy. Firmy sprzedające online będą m.in. wprowadzać darmowe i coraz szybsze dostawy, a także wprowadzać innowacyjne usługi wzbogacające doświadczenie zakupowe.

 

Karolina Szałas dodaje, że dodatkowym motorem wzrostu w obu kanałach rynku e-commerce w najbliższych latach będzie także pojawianie się nowych graczy, dotąd w nich nieobecnych.

W przypadku kanału platform handlowych, plany ich uruchomienia zapowiedziały m.in. sieć drogerii i aptek Super-Pharm, sieć sklepów Media Expert oraz sieci sklepów z artykułami sportowymi Intersport oraz 50Style.
Karolina Szałas
Starszy analityk rynku handlu detalicznego w PMR
Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Karolina Szałas

Starszy analityk rynku handlu detalicznego