Wiadomości - 28 października 2022

Polacy ograniczają wydatki na modę, ale nie w pierwszej kolejności

W 2022 r., według naszych estymacji, ponownie rynek handlu detalicznego odzieżą i obuwiem notuje wzrosty, za którymi stoi zwiększone zapotrzebowanie na odzież i obuwie (wraz z odbudową życia społecznego), wzrost cen oraz podwyższony potencjał ilościowy rynku (w związku z napływem uchodźców z Ukrainy). Inflacja ogranicza z kolei realne wzrosty rynku (w ujęciu realnym prognozujemy wzrost o 14,0% r/r). 

 

Przypominamy, że w 2021 r. wartość tego rynku – w efekcie niskiej bazy i odroczonego popytu po poprzednim roku – wzrosła o 22% w ujęciu nominalnym, wynika z raportu PMR „Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce 2022. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027”.

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku modowego znajdą Państwo

w raporcie PMR:

 

Handel detaliczny odzieżą

i obuwiem w Polsce 2022.
Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027.

 

Za ubrania i obuwie zapłacimy coraz więcej

Jednym z kluczowych wyzwań dla rynku obecnie, oraz w nadchodzących latach, jest kwestia wzrostu cen. W latach 2022-2023 spodziewamy się około 14% inflacji w skali roku. Ceny odzieży i obuwia również wzrosną, ale niżej niż inflacja ogółem. Wzrost cen w innych kategoriach będzie natomiast ograniczać siłę nabywczą Polaków, wpływając na ich decyzje zakupowe, także modowe.

Według prognoz PMR, na początku 2023 inflacja osiągnie swój szczyt, osiągając około 20%, po czym wzrost cen powinien stopniowo spowalniać m.in. dzięki efektom bazy. Dalej pozostanie jednak na wyraźnie podwyższonym poziomie, w porównaniu do poprzednich lat. Przełomu roku najbardziej też obawiają się detaliści modowi, z którymi rozmawialiśmy przygotowując raport.
Magdalena Filip
Starszy analityk rynku handlu detalicznego w PMR

Rewizję domowych budżetów już widać

W sierpniu 2022 r., zespół PMR przeprowadził badanie na próbie celowo-losowej. Na etapie rekrutacji respondentów do badania kontrolowano podstawowe zmienne demograficzne – płeć, wiek i miejsce zamieszkania, by struktura próby była jak najbardziej zbliżona do ogółu populacji Polaków. Badanie pokazało, że 80% respondentów już deklaruje ograniczanie swoich wydatków (ogółem), jednak nie w mniejszych zakupach odzieży i obuwia upatrują głównych oszczędności.

80% respondentów

deklaruje ograniczanie swoich wydatków

Jak wynika z badania firmy PMR, przede wszystkim usługi gastronomiczne mogą odczuć skutki pilnowania przez konsumentów swoich domowych budżetów. Spośród osób deklarujących ograniczanie zakupów, 59% wskazało, że mniej stara się wydawać na zamawianie jedzenia na dowóz, jedzenie poza domem, wychodzenie „na miasto”. To była również kategoria najczęściej wskazywana przez badanych jako ta, gdzie ograniczenie wydatków ma miejsce w największym stopniu. Kolejno uplasowały się segmenty handlu detalicznego o wysokim przeciętnym paragonie (wyposażenie wnętrz, elektronika użytkowa). Niemniej, 45% ograniczających wydatki robi to w kategorii odzieży i obuwia, choć tylko dla 5% to pierwsza w kolejności kategoria do limitowania zakupów. Grupa najstarszych konsumentów zdecydowanie częściej deklaruje ograniczanie zakupów modowych (56% wśród osób w wieku 55 lat i więcej wobec 40% wśród osób do 34 roku życia).

Na czym Polacy oszczędzają?

W ocenie PMR, limitowanie wydatków na odzież i obuwie nie wiąże się jednak na razie z poszukiwaniem innych możliwości uzupełnienia garderoby. Osoby ograniczające zakupy modowe nie są bowiem częstszymi klientami second-handów, nie wymieniają się częściej odzieżą lub obuwiem, czy też nie naprawiają częściej zużytej lub zniszczonej garderoby w porównaniu do konsumentów nielimitujących wydatków na modę.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Magdalena Filip

Retail Business Unit Deputy Director 

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.