Wiadomości - 9 lipca 2024

Polacy nie oszczędzają na dietach pudełkowych: przekroczono 3 mld zł w 2023 r.

Karolina Szałas
Karolina Szałas

Senior Analyst

W 2023 r. rynek diet pudełkowych w Polsce rozwijał się w tempie blisko 19% r/r, a jego wartość przekroczyła 3 mld zł, wynika z danych zawartych w najnowszym raporcie PMR pt. „Rynek cateringu dietetycznego w Polsce 2024”. Prognozy PMR wskazują, że w latach 2024-2029 dynamika nominalna rynku będzie niższa w całym horyzoncie prognozy niż ta obserwowana w 2023 r., na co wpływ będzie miało m.in. wyhamowanie tempa wzrostu cen oraz popytu stymulowanego przez zachowania konsumentów.

Rok 2023 umocnił trendy konsumenckie w cateringu dietetycznym

Rok 2023 pokazał, że w obliczu rosnących cen Polacy nie oszczędzali na zbilansowanych posiłkach i wygodzie, a odsetek Polaków korzystających z usług cateringu dietetycznego pozostaje na tym samym poziomie od 2021 r. – utrzymując się w granicach 13-14%.

 

Chociaż wartość sprzedaży realnie w 2023 r. nie wzrosła istotnie, to wartość sprzedaży nominalnie zwiększyła się o prawie 19% r/r, przekraczając barierę 3 mld zł. Duży udział w tak wysokim wzroście rynku miała inflacja.

 

Prognozy rozwoju rynku diet pudełkowych w Polsce wskazują także, że segment ten będzie nadal rozwijał się dynamicznie w kolejnych latach, wraz z rosnącą liczbą osób zainteresowanych tego typu rozwiązaniem, a trendy demograficzne będą temu sprzyjały. Coraz większa dostępność różnorodnych opcji cateringu dietetycznego, również w mniejszych miejscowościach, przyczyniać się będzie do zwiększenia penetracji rynku oraz pozyskiwania nowych klientów.

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku cateringu dietetycznego znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

Rynek cateringu dietetycznego w Polsce 2023. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029.

 

Polacy korzystający z diet pudełkowych chętniej korzystają z usług HoReCa

Jak wynika z badania PMR, w 2023 r. użytkownicy cateringu dietetycznego częściej korzystali z różnych form usług HoReCa w porównaniu do ogółu korzystających z HoReCa. Byli oni bardziej skłonni do korzystania z różnych opcji posiłków oferowanych poza domem, co wskazuje na ich wyższe zaangażowanie w usługi gastronomiczne i hotelowe. Największe różnice widać w zamawianiu posiłków na dowóz – 15 p.p. na korzyść konsumentów diet pudełkowych.

 

Trend ten uzupełnia się najchętniej wybieranym zakresem czasowym korzystania z diety – 55% Polaków korzystających z diet pudełkowych wybiera dietę od poniedziałku do piątku. Można się spodziewać, że w weekendy korzystają oni z usług HoReCa.

Korzystanie z usług HoReCa przez cateringu dietetycznego w 2023 r. w Polsce (%), kwiecień-maj 2024

Korzystający z HoReCaKorzystający z cateringu dietetycznego
Spożywanie posiłków i picie napojów w lokalach gastronomicznych85%86%
Kupowanie posiłków na wynos w lokalach gastronomicznych69%75%
Zamawianie posiłków na dowóz66%81%

Na podstawie badania PMR zrealizowanego w kwietniu-maju 2024 r. na próbie 1 009 dorosłych Polaków korzystających z usług HoReCa. Sondaż przeprowadzono z wykorzystaniem techniki CAWI.

Źródło: PMR, 2024

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku gastronomicznego znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

Rynek HoReCa w Polsce 2024.
Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029.

 

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Agnieszka Skonieczna

Retail Business Unit Director