Wiadomości - 3 sierpnia 2023

Polacy coraz więcej wydają w sklepach spożywczych – rynkowi sprzyja nie tylko inflacja

W 2022 r. częstotliwość z jaką Polacy gotowali samodzielnie w domu była większa niż rok wcześniej, a wartość rynku handlu detalicznego artykułami spożywczymi wzrosła z dwucyfrową dynamiką i zbliżyła się do 368 mld zł, wynika z najnowszego raportu PMR ,,Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2023. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028”.

 

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku artykułów spożywczych znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

 

Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2023.
Analiza rynku i prognozy rozwoju
na lata 2023-2028. Wpływ inflacji
i wojny w Ukrainie.

 

Częstsze gotowanie w domu przez Polaków sprzyja sprzedaży artykułów spożywczych

Nawyki zakupowe i przygotowywanie posiłków w domu mają duży wpływ na wartość rynku handlu detalicznego artykułami spożywczymi. Z badania PMR przeprowadzonego w kwietniu 2023 r., wynika, że prawie 70% badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że przez ostatni rok częściej gotowało w domu. Ma to z jednej strony związek z oszczędnością, z drugiej ze zmianą nawyków żywieniowych – Polacy coraz częściej także sprawdzają składy produktów oraz dobierają odpowiednie diety do swoich upodobań, bądź stanu zdrowia.

Według estymacji PMR, w 2022 r. rynek handlu detalicznego artykułami spożywczymi osiągnął wartość blisko 368 mld zł, po rekordowym dwucyfrowym wzroście, który był napędzany przez inflację. Dodatkowo, pozytywnie na dynamikę wpływa obecność imigrantów z Ukrainy i wynikający z niej zwiększony popyt na produkty żywnościowe, jak również zmiany zachowań konsumentów.

 

Wysoka nominalna dynamika wzrostu utrzyma się w roku 2023, kiedy wzrost cen żywności wciąż będzie wysoki. Według prognoz PMR, w horyzoncie najbliższych pięciu lat wzrost na rynku handlu detalicznego artykułami spożywczymi utrzyma się, choć nominalne tempo wzrostu rynku będzie spowalniać.

Dyskonty napędzają rynek, rośnie też sprzedaż internetowa

Dyskonty są największym kanałem na detalicznym rynku spożywczym w Polsce – w 2022 r. kontrolowały ponad jedną trzecią sprzedaży. W ostatnich latach obserwujemy rosnący udział w rynku tego formatu sklepów, co związane jest z trendem supermarketyzacji dyskontów. Poszerzają one ofertę produktów świeżych i convenience, rozwijają ofertę produktów delikatesowych i premium marki własne, a także oferują wyselekcjonowane produkty pozaspożywcze. Spodziewamy się kontynuacji tego trendu w przyszłości.

 

Jak wynika z prognoz PMR, zarówno dyskonty, jak i sprzedaż internetowa będą w latach 2023-2028 wzrastać ze średnioroczną skumulowaną dynamiką (CAGR) na poziomie wyższym niż średnia dla całego rynku handlu detalicznego artykułami spożywczymi w Polsce.

 

Metodologia:

 

Zaprezentowane dane pochodzą z raportu PMR: ,,Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2023. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028”, na potrzeby którego w kwietniu 2023 r. firma PMR przeprowadziła badanie konsumenckie na ogólnopolskiej kwotowo-losowej próbie 996 dorosłych Polaków, których zapytano o zakupy artykułów spożywczych. Sondaż przeprowadzono z wykorzystaniem techniki CAWI (Computer Assisted Web Interview).

 

Według definicji PMR, wartość handlu detalicznego artykułami spożywczymi obejmuje wartość ogółu produktów sprzedawanych w sklepach spożywczych (towary żywnościowe i nieżywnościowe, w tym odzież, obuwie, RTV/AGD, artykuły wyposażenia wnętrz, zabawki) oraz żywności sprzedawanej poprzez inne kanały dystrybucji (w tym bazary i targowiska, sklepy specjalistyczne, drogerie itp.).

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Agnieszka Skonieczna

Retail Business Unit Director

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.