Wiadomości - 8 listopada 2021

Odbicie na rynku modowym w 2021 r. nie pozwoli na odrobienie straty

Według szacunków PMR, rok 2020 przyniósł spadek rzędu -16,3% r/r dla handlu detalicznego odzieżą i obuwiem w Polsce, amortyzowany wzrostami w kanale internetowym. Sprzedaż internetowa nie zdołała jednak zrekompensować strat związanych z ograniczaniem wydatków na kategorie modowe (a te deklarowało 55% respondentów badania przeprowadzonego przez PMR w sierpniu 2021 r.) i zamknięciem galerii.

122

całkowita liczba dni bez handlu sklepów modowych w galeriach w 2020 r., tj. objętych restrykcjami w związku z pandemią COVID-19, zakazem handlu w niedzielę i święta

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku modowego znajdą Państwo

w raporcie PMR:

 

Handel detaliczny odzieżą

i obuwiem w Polsce 2022.
Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027.

 

Wartość i dynamika rynku odzieży i obuwia

Rok 2021 przynosi branży odbicie, aczkolwiek z niskiej bazy i hamowane przez presję restrykcji obowiązujących w pierwszych miesiącach roku, po zniesieniu których klienci chętnie wracali do sklepów odzieżowych i obuwniczych (w maju 2021, najwyższe obroty, wg PRCH, odnotowali najemcy modowi). Prognozowana dynamika na ten rok wynosi 14,0% i nie pozwala na odrobienie ubiegłorocznych strat, co, wg prognoz PMR nastąpi dopiero w 2022 r.

Jak wynika z badania PMR na próbie celowej przeprowadzonego w sierpniu 2021 r. na potrzeby raportu „Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce 2021”,  42% respondentów czuje potrzebę uzupełnienia garderoby po ponad roku pandemii. Takie deklaracje najczęściej składają kobiety (44%), najmłodsi badani (52% w grupie do 34. roku życia), osoby z wykształceniem wyższym i z najwyższych grup dochodowych.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Magdalena Filip

Retail Business Unit Deputy Director 

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.