Wiadomości - 16 listopada 2023

Inflacja a Święta Bożego Narodzenia w Polsce

Coraz bliżej Święta – w PMR postanowiliśmy więc sprawdzić jakie one będą, biorąc pod uwagę dane i nasze prognozy zmian cen na grudzień tego roku.

 

Okazuje się, że (w ujęciu realnym) zapełnienie wigilijnego stołu będzie dla nas podobnym obciążeniem jak miało to miejsce 4 i 8 lat temu. Prezenty natomiast będzie nam kupić stosunkowo łatwiej.

Ceny artykułów spożywczych

Sprawdziliśmy jak zmieniły się ceny 25 artykułów żywnościowych kluczowych do zapełnienia wigilijnego stołu. Mowa tu m.in. o rybach, mące pszennej czy owocach cytrusowych. Średnio zapłacimy za nie o około 47% więcej, niż w czasie Świąt w roku 2019. Odnosimy się do tego roku jako ostatniego nienaznaczonego pandemią czy wojną w Ukrainie. W odniesieniu do roku 2015 natomiast – ostatniego sprzed wprowadzenia świadczenia 500+ – będzie to wzrost o 74%.

 

Dla porównania: ogólny wskaźnik inflacji od Świąt z 2019 roku do Świąt tegorocznych wzrośnie o ok. 38%, a od świąt z 2015 roku o ok. 48%. Dla żywności i napojów bezalkoholowych ogółem to natomiast odpowiednio 41% i 64%.

Ceny prezentów świątecznych

Wybraliśmy też około 20 kategorii produktów „prezentowych”. Od męskich skarpetek, przez kosmetyki, po biżuterię. Tu średnia dynamika wg GUS i naszej prognozy jest mniejsza. Wzrost cen względem świąt w roku 2019 wyniesie ok. 26%, względem 2015 – 29%. Pomijaliśmy tu jednak kategorie problematyczne pod względem inflacji raportowanej przez GUS, np. smartfony (to temat na osobny post).

Czy wynagrodzenia nadążają za inflacją?

Jak mają się do tego nasze wynagrodzenia? Ich wzrost okazuje się bardzo zbliżony do wzrostu kosztu zapełnienia stołu wigilijnego. Do grudnia tego roku, względem grudnia 2019, wynagrodzenia wzrosną minimalnie mniej od tego kosztu – o ok. 45%, natomiast względem grudnia 2015 minimalnie więcej – o ok. 80%.

 

Jak podkreślamy w naszych raportach, nominalna presja płacowa pozostaje istotnym zagrożeniem dla stałości i tempa procesu dezinflacji w Polsce w nadchodzącym czasie. Mimo to, wg naszych prognoz, do Świąt za kolejne 4 lata, w 2027 roku, przeciętne wynagrodzenie wzrośnie o ponad 30% a inflacja ogółem o niespełna 20%. Życzymy i sobie, i Państwu, aby nie zrealizowały się tutaj bardziej pesymistyczne scenariusze.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Agnieszka Skonieczna

Retail Business Unit Director

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.