Wiadomości - 12 sierpnia 2021

Indeks Koniunktury PMR dla suplementów diety najwyższy od lat

Według badań przeprowadzanych przez PMR na rynku suplementów diety na przestrzeni ostatnich 15 lat, sytuacja w sektorze jest obecnie oceniana najlepiej w historii przeprowadzania badań. Wpływ na to ma jednak w naszej opinii przede wszystkim odniesienie do dość słabego dla wielu kategorii suplementów roku 2020. Ostatecznie, wartość rynku wzrosła wtedy o 5%, co było wzrostem bardzo umiarkowanym, ale też nienajgorszym na tle całej gospodarki, jak wynika z badania PMR, którego rezultaty przedstawiono w raporcie „Rynek suplementów diety w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026”.

Większość producentów bardzo optymistyczna co do kolejnych 12 miesięcy

Sytuacja na rynku suplementów diety oceniana jest obecnie niezwykle dobrze. Prawie 90% respondentów – menedżerów firm obecnych na rynku (producentów i dystrybutorów) ocenia ją pozytywnie. Jest to ogólnie najlepszy wynik w okresie naszej analizy (od 2007 r.). Wpływ na to mają na pewno intensywne wzrosty sprzedaży, jakie producenci notują od kwietnia 2021 rok do roku, jak również fakt, że branży, pomimo spadków w wielu kategoriach, udało się zakończyć rok 2020 z pozytywnym wynikiem (co wpłynęło na ogólnie dobrą sytuację przedsiębiorstw działających na tym rynku).

 

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku suplementów diety znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

 

Rynek suplementów diety

w Polsce 2022. Analiza rynku

i prognozy rozwoju na lata

2022-2027.

 

Również biorąc pod uwagę prognozowaną sytuację w nadchodzących miesiącach optymizm jest bezprecedensowy w okresie od 2007 r. – tylko 2% firm spodziewa się pogorszenia sytuacji. Najczęściej kadra menedżerska firm obecnych na rynku uzasadnia swoje prognozy wzrostem zainteresowania suplementami diety.

 

Wskaźnik Koniunktury PMR na rynku suplementów diety (na który składa się prognozowana i obecna ocena sytuacji na rynku oraz obecna i spodziewana sytuacja finansowa przedsiębiorstw) osiąga obecnie najwyższy poziom – 51 przy maksimum 100. W roku 2020 osiągnął on natomiast poziom 7,7; przy co było najniższym wynikiem od początku przeprowadzania przez nas badań na tym rynku. W 2020 r. różnica w dynamikach pomiędzy lekami i suplementami diety (wraz z dietetycznymi środkami spożywczymi) była stosunkowo duża, co wynikało w naszej opinii z faktu wybuchu pandemii koronawirusa. W jej efekcie, pacjenci chętnie wykupywali leki przeciwbólowe i przeciwwirusowe, a w przypadku suplementów diety skupili się raczej na tańszych witaminach i minerałach, jednocześnie rezygnując z droższych suplementów diety np. na stawy, skórę, włosy i paznokcie.

Poprawa sytuacji ekonomicznej w kolejnych latach będzie sprzyjać rozwojowi rynku suplementów diety

Jak wynika z naszego badania, w 2021 i w kolejnych latach rozwojowi suplementów diety sprzyjać będzie poprawa sytuacji ekonomicznej. Kryzys minie i Polacy znowu będą mogli pozwolić sobie na droższe produkty, nie tylko takie pierwszej potrzeby. A do nich należą suplementy diety – są na rynku i takie, których opakowanie kosztuje kilkaset zł. Z kolei otwarcie siłowni, zezwolenie na organizację wydarzeń sportowych, ogólnie powrót do aktywności fizycznej wpłynie na odrodzenie rynku odżywek dla osób aktywnych fizycznie.

 

Czynnikiem stymulującym sprzedaż będzie również rosnący trend dbałości Polaków o zdrowie, a także wzrost skali pewnych problemów zdrowotnych na skutek pandemii (np. otyłości), jak również zwiększenie się zachorowalności na skutek zaniedbań w badaniach diagnostycznych i wizytach lekarskich w czasie pandemii np. układu krążenia (suplementy na wsparcie funkcji tego układu).

Według najnowszych prognoz PMR, w 2021 r. możemy spodziewać się wzrostu tego rynku o 7,7%, do wartości 6,4 mld zł w cenach końcowych (wszystkie kanały sprzedaży). Najwolniej spośród przeanalizowanych przez PMR kanałów będzie rosła sprzedaż w aptekach (analiza obejmuje kanał internetowy – apteki, sklepy i platformy, pozaapteczny – sklepy stacjonarne m.in. z odżywkami, drogerie, sportowe, zielarskie i kanał apteczny).

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Justyna Zagórska

Senior Pharma & Healthcare Market Analyst

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.