Wiadomości - 30 kwietnia 2021

Handel internetowy produktami OTC w rozkwicie

Pandemia COVID-19 i związane z nią restrykcje w życiu społeczno-gospodarczym, są jednym z głównych czynników przyczyniających się do silnego wzrostu wartości rynku internetowego sprzedaży produktów OTC. Sprzedaż internetowa wzrosła w 2020 r. nie tylko w aptekach internetowych. Wzrost sprzedaży suplementów diety i dermokosmetyków odnotował także segment internetowej sprzedaży pozaaptecznej.

Suplementy diety i dermokosmetyki nie tylko z e-apteki

Handel internetowy zyskał dzięki pandemii COVID-19 i restrykcjom wprowadzonym w celu ograniczenia jej rozwoju. Sklepy i platformy handlowe notowały znaczące wzrosty sprzedaży, a wiele sieci sklepów stacjonarnych zdecydowało się na uruchomienie własnych e-sklepów. Według danych PMR w 2020 r. rynek e-commerce w Polsce odnotował najwyższy wzrost od kilkunastu lat.

 

Nie inaczej było w przypadku internetowej sprzedaży produktów OTC, dla której dynamika wartości sprzedaży w 2020 r. przewyższyła tą z 2019 r. (sprzedaż produktów OTC w e-aptekach oraz suplementów diety i dermokosmetyków w sklepach internetowych i na platformach handlowych). Dynamiczny wzrost sprzedaży odnotował zarówno kanał internetowy apteczny, jak i pozaapteczny.

 

O ile dostępność dermokosmetyków poza e-aptekami jest ograniczona głównie do drogerii internetowych (największe stacjonarne sieci drogerii w Polsce posiadają już swoje e-sklepy i mają w ofercie dermokosmetyki), e-perfumerii, e-sklepów producentów i platform handlowych, o tyle suplementy diety są oferowane przez różnego rodzaju e-sklepy, począwszy od e-sklepów spożywczych, w tym sklepów internetowych ze zdrową żywnością, e-drogerii, e-sklepów dla sportowców i sklepów z suplementami diety i odżywkami dla osób aktywnych, zielarni internetowych czy specjalistycznych e-sklepów medycznych. Wielkość oferty suplementów diety różni się oczywiście zasadniczo pomiędzy różnymi typami sklepów. Ma to również odzwierciedlenie w wartości sprzedaży suplementów diety i dermokosmetyków w e-sklepach i na platformach handlowych – sprzedaż tych pierwszych jest znacznie wyższa.

 

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku OTC znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

 

Rynek OTC w Polsce 2022.

Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027.

 

Wzrost wartości pozaaptecznej sprzedaży internetowej suplementów diety znacznie wyższy niż dermokosmetyków

W 2020 r. nastąpił dynamiczny wzrost internetowej sprzedaży suplementów diety, zarówno w aptekach internetowych, e-sklepach i na platformach handlowych. Pandemia umocniła obserwowany już wcześniej trend wzrostu dbałości o zdrowie obejmujący m.in. suplementację witamin i minerałów, co skutkowało wzmożonym popytem na tego typu produkty. Dodatkowo w wyniku pandemii na popularności zyskały suplementy diety wspierające układ odpornościowy.

 

Jeśli chodzi o kosmetyki, to podobnie jak w przypadku wielu innych sektorów gospodarki internet jest jednym z nielicznych kanałów rynku artykułów kosmetycznych, na które epidemia koronawirusa wpłynie pozytywnie. Jednak w przypadku artykułów kosmetycznych nie były to aż tak imponujące wzrosty jak w innych segmentach nieżywnościowych.

Według szacunków PMR, wzrost wartości pozaaptecznej sprzedaży internetowej dermokosmetyków w 2020 r. był procentowo niższy niż suplementów diety. Jest to związane po części z faktem, że restrykcje związane z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa dotyczące zamykania sklepów nie objęły drogerii kosmetycznych. Ponadto, w segmencie dermokosmetyków elastyczność cenowa jest mniejsza, a ceny ogólnie wyższe, dlatego ich sprzedaż jest bardziej wrażliwa na niekorzystne warunki makroekonomiczne.

 

Nasze prognozy wskazują, że nadchodzące lata będą bardzo dobre dla pozaaptecznej sprzedaży internetowej suplementów diety i dermokosmetyków, choć w horyzoncie prognozy do 2026 r. dynamika wzrostu tego rynku (r/r) będzie wyhamowywać.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Justyna Zagórska

Senior Pharma & Healthcare Market Analyst