Zrozumienie klienta

Zrozumienie klienta to klucz do sukcesu w każdej branży. To klienci są źródłem prawdziwego wzrostu sprzedaży. Ale skonstruowanie efektywnego podejścia sprzedażowego i marketingowego wymaga wiedzy oraz doświadczenia. My nie tylko wiemy, jak wejść w świat klienta i rozpoznać jego wymagania i preferencje. Potrafimy także tak przeanalizować dane o konsumencie, by spojrzeniem z jego punktu widzenia wesprzeć praktycznie każdą część biznesowej działalności. Dla nas niezwykle istotny jest nie tylko etap badania klienta, ale także przełożenia tej wiedzy na konkretne rekomendacje biznesowe.

Badania business-to-consumer (B2C)

Nic co związane z badaniem rynku B2C nie jest nam obce. Ponad 20 lat doświadczenia w usługach badawczych i doradczych spowodowało, że na wylot znamy i efektywnie stosujemy wszystkie metody oraz techniki badań konsumenckich.

Badamy i analizujemy pragnienia, potrzeby, preferencje i zachowania końcowych klientów. A tak głębokie zrozumienie klienta stanowi solidną podstawę do opracowania przez nas rekomendacji, w jaki sposób firmy mogą udoskonalić portfolio produktów, strategię cenową, proces zakupowy, obsługę klienta, sprzedaż i komunikację marketingową.

Badania business-to-business (B2B)

Od wielu lat specjalizujemy się w badaniach B2B. Znamy wiele modeli biznesowych w ramach relacji nawiązywanych na rynku B2B. Z sukcesem zrealizowaliśmy już setki projektów w tym obszarze.

Na zlecenie firm badamy inne podmioty i ich mechanizmy decyzyjne. Identyfikujemy oraz pozyskujemy do badań B2B respondentów z różnych przedsiębiorstw – od małych firm, przez regionalne organizacje, po globalne korporacje. Docieramy do tak specyficznych klientów oraz decydentów, jak lekarze, kurierzy czy rolnicy. W ramach badań B2B przeanalizowaliśmy nawet takie zagadnienia, jak satysfakcja pracowników z zatrudnienia.

Zrozumienie klienta wymaga odpowiedzi na wiele pytań

W czasie realizowanych przez nas projektów badawczych i doradczych znajdujemy odpowiedzi na wiele różnorodnych pytań na temat klientów, konsumentów oraz decydentów w procesie zakupowym. Oto zaledwie kilka z nich:

 • Kim są moi klienci? A kim są klienci konkurencji?
 • Czego pragną i potrzebują moi klienci?
 • Jakie potrzeby klientów nie są zaspokojone przez mój produkt? A jakich potrzeb nie zaspakaja oferta konkurencyjna?
 • Jakie zachowania zakupowe charakteryzują moich klientów?
 • Czy klient i decydent w procesie zakupowym to w wypadku moich produktów ta sama osoba?
 • Który segment klientów jest dla mnie najatrakcyjniejszy?
 • Jak pozycjonować mój produkt w wybranym segmencie klientów?
 • Jakim językiem mówić do moich klientów?

Badania marketingowe stanowią klucz do sukcesu

Poznawanie klienta może dokonywać się na wielu polach. Na każdym z nich z pomocą przychodzą badania marketingowe. Do najważniejszych obszarów poddawanych przez nas tego typu badaniom należą:

 • Zachowania konsumenckie – Obserwujemy i analizujemy je, by następnie wskazać, co z tego wynika dla klienta. Docieramy głębiej dzięki łączeniu różnych technik i nowatorskim rozwiązaniom badawczym.
 • Pragnienia, potrzeby i preferencje klientów – Identyfikujemy, mierzymy i poddajemy je zaawansowanym analizom statystycznym, by wyjść poza proste deklaracje respondentów i dotrzeć do sedna ich wyborów rynkowych.
 • Satysfakcja i lojalność klientów – Mierzymy i monitorujemy te dwa parametry, aby nasz klient mógł dopracować swoje produkty, usprawnić procesy sprzedażowe i marketingowe oraz w porę reagować na zmiany.
 • Shopper Journey i User Experience – Przyglądamy się całej ścieżce klienta i całej gamie jego doświadczeń z produktem lub usługą, aby zdiagnozować kluczowe czynniki decydujące o wyborach zakupowych.
 • Segmentacja – Targetowanie – Pozycjonowanie (STP) – Stosujemy trzystopniowe podejście do wprowadzania produktów na rynek. Segmentujemy, czyli dzielimy konsumentów na grupy o różnych potrzebach lub zachowaniach. Targetujemy, czyli wybieramy najbardziej atrakcyjne segmenty. Pozycjonujemy, czyli lokujemy ofertę w wybranym segmencie i różnicujemy ją względem oferty konkurencji.

Bogate instrumentarium badawcze zwiększa skuteczność

Naszą receptą na prawdziwe i głębokie zrozumienie klientów jest łączenie metod oraz technik badawczych. Badania jakościowe i ilościowe, badania oparte na deklaracjach i faktach, badania pierwotne i danych wtórnych – wiemy, jak skutecznie nimi żonglować, by osiągnąć cel badawczy.

Realizowany przez nas projekt – mający przynieść lepsze zrozumienie klienta – może zawierać następujące elementy:

 • Badania jakościowe obejmujące zarówno klasyczne techniki badawcze (FGI – grupy fokusowe, IDI – wywiady pogłębione), jak i inne techniki oparte na obserwacji oraz elementach etnografii.
 • Badania ilościowe, a w tym badania online i offline, ad-hoc i podłużne (np. monitoring satysfakcji klientów).
 • Segmentacja rynku, np. ilościowa segmentacja klientów połączona z jakościowym pogłębieniem zrozumienia wybranych segmentów.
 • Badania doświadczeń klienta przeprowadzane z użyciem różnych metod: badań ankietowych, badań jakościowych (np. zakupach asystowanych), obserwacji czy eye trackingu.
 • Data mining na bazie danych już zgromadzonych przez klienta, np. dane sprzedażowe, dane pochodzące z programów lojalnościowych.

Udostępnij tę stronę!

Pozostałe usługi

Formularz kontaktowy

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Rozumiem, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwośći ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest PMR Ltd. Sp. z o.o.