fbpx

Rozwój rynku odzieży dla dzieci – trendy oraz czynniki wzrostu

Mimo niskiego przyrostu naturalnego notowanego w Polsce, bardzo widoczny jest tu intensywny rozwój rynku odzieży dla dzieci. Jest to jeden z najlepiej rozwijających się segmentów rynku odzieżowego w Polsce.

Dostępna obecnie oferta ubrań dla dzieci obejmuje już pełny asortyment produktów, od tanich wyrobów dyskontowych, po marki luksusowe. Kolejne marki odzieżowe i obuwnicze, oferujące dotąd wyłącznie produkty dla dorosłych, poszerzają swoją ofertę o produkty dla dzieci. Marki specjalizujące się w produktach dla dzieci rozwijają swoje sieci i otwierają kolejne sklepy w coraz mniejszych miastach, a także rozwijają sprzedaż na rynkach zagranicznych. O swój udział w rynku odzieży dla dzieci walczą również dyskonty odzieżowe. Widać tu także aktywność dużych sieci handlowych, które liczą na dodatkowe obroty w tym segmencie – dzięki zakupom dokonywanym przez rodziców przy okazji zakupów spożywczych.

Czynniki wzrostu na rynku odzieży dla dzieci

Wzrostowy trend w segmencie odzieży i obuwia dla dzieci ma kilka przyczyn. Poniżej przeanalizujemy kluczowe z nich.

Rodziny nuklearne

Młodzi ludzie coraz później decydują się na posiadanie potomstwa. Podczas gdy w latach 90. ubiegłego wieku najbardziej płodną grupą wiekową była grupa kobiet w wieku 20-24 lata, to obecnie najwięcej dzieci rodzą kobiety w przedziałach wiekowych 25-29 i 30-34 lata. Najczęściej decyzja o założeniu rodziny zapada dopiero wtedy, kiedy przyszli rodzice mają już w miarę stabilną sytuację finansową. Współczynnik dzietności wynosi 1,26 i od kilku lat systematycznie spada. A to oznacza, że w przeciętnej rodzinie rodzi się coraz mniej dzieci. Można więc wyciągnąć wniosek, że budżet rodziny przeznaczony m.in. na odzież i obuwie będzie wyższy niż w przeszłości.

Znaczenie marek

Kiedyś ubranka dziecięce przeważnie były kupowane w niewielkich lokalnych sklepach, na bazarach lub w sieciach handlowych. Marka odzieży nie była istotna. W ostatnich latach wyraźnie wzrosło jednak znaczenie marek odzieży i obuwia dziecięcego. Obszar ten zagospodarowało wiele silnych firm działających w segmencie odzieży dziecięcej. Ale, co również ważne, także marki odzieżowe dla dorosłych rozwijają obecnie swoją ofertę dla dzieci i niemowląt.

Prezenty

W ostatnich latach obserwuje się umocnienie trendu kupowania prezentów „wyprawkowych” dla młodych rodziców i ich pociech. Ten czynnik jest szczególnie istotnym bodźcem dla segmentu premium. Wpływa na rozwój rynku droższych, wysokiej jakości produktów przeznaczonych dla niemowląt i najmłodszych dzieci.

Trendy modowe

Moda dziecięca podlega dużo szybszym zmianom niż kiedyś. Trendy (wzory, materiały, kroje) błyskawicznie pojawiają się i znikają. Moda dla dzieci, szczególnie tych nieco starszych, jest dziś dużo bardziej związana z modą dla dorosłych. A ta ostatnia przecież zmienia się szybciej niż bywało kilka lat temu, bo nawet w ciągu jednego roku pojawia się wiele nowych kolekcji.

Media społecznościowe i fotografia cyfrowa

Rozkwit mediów społecznościowych i fotografii cyfrowej też ma istotny wpływ na rozwój rynku odzieży dla dzieci. Pociechy są dużo częściej fotografowane niż kiedyś. A zdjęcia częściej są pokazywane światu przez wszechobecne media społecznościowe. To sprawia, że zwiększa się presja związana z wyglądem i ubraniami dzieci. Modnie ubrane dziecko staje się niejako wizytówką rodzica.

Blogi parentingowe i modowe

Rodzice dużo czasu spędzają dziś w internecie. Szukają informacji oraz inspiracji, porównują się z innymi rodzicami i dzielą się własnymi doświadczeniami oraz odkryciami. Jak grzyby po deszczu wyrastają blogi mody dziecięcej, a także strony testów produktów. Dzięki temu nawet bardziej niszowe produkty mogą dotrzeć do potencjalnych odbiorców.

Handel internetowy

Rozwój handlu internetowego bardzo sprzyja branży produktów dla dzieci. Odzież dziecięca rzadziej wymaga przymierzenia, a w związku z tym nawet chętniej niż odzież dla dorosłych kupowana jest online. Zakupy w sieci są również wygodną formą dla rodziców, którzy zostają w domu, by opiekować się swoimi dziećmi. Dzięki internetowi rozwijają się też niewielkie marki odzieżowe. Ponadto rodzice szukają w sieci bardziej atrakcyjnych cen niż w tradycyjnym handlu.

Program 500+

Nie sposób nie wspomnieć także o rządowym projekcie dofinansowania rodzin z dziećmi. Dodatkowy zastrzyk gotówki w gospodarstwach domowych posiadających co najmniej dwójkę dzieci, korzystnie wpływa na wydatki na odzież i obuwie.

Dalszy rozwój rynku odzieży dla dzieci

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, można spodziewać się, że rynek odzieży i obuwia dla dzieci będzie w ciągu najbliższych lat wciąż atrakcyjnym segmentem rynku odzieżowego. Nie będzie to jednak łatwy rozwój.

  • Jest to rynek bardzo konkurencyjny. Wynika to z dużej liczby rywalizujących ze sobą kanałów sprzedażowych. Są wśród nich sklepy markowe, sieci handlowe, dyskonty i internet.
  • Zmieniają się oczekiwania klientów. Z jednej strony pojawia się nacisk na niską cenę. Z drugiej – rosną wymagania odnośnie do jakości i stylistyki produktów, a także ich atrakcyjnej ekspozycji i komfortu zakupów.
  • Występuje duże zróżnicowanie pod względem oczekiwań konsumenckich. W zależności od segmentu klientów, pojawiają się specyficzne wymagania (np. pierwsze vs kolejne dziecko, nastawienie na cenę, jakość, modę lub prestiż).

Rozwój rynku odzieży dla dzieci to szansa, ale i nie lada wyzwanie. Sukces na tym rynku w kolejnych latach będzie zależał od przyjęcia właściwej strategii sprzedaży i marketingu – różnej dla każdej z grup docelowych. Konieczne będzie także dopasowanie portfolio produktów do poszczególnych segmentów odbiorców. By to zrobić, niezbędne będą szczegółowe informacje o rynku, potencjalnych klientach i konkurentach, a ponadto trafne prognozy dla każdego z segmentów oraz znajomość nowych trendów branżowych.

Potrzebujesz skutecznej strategii rozwoju na rynku odzieży?

Poznaj naszą ofertę badań i doradztwa dla rynku FMCG (w tym odzieżowego).

Udostępnij tę stronę!

Formularz kontaktowy

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Rozumiem, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwośći ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest PMR Ltd. Sp. z o.o.