Rok 2019 był kolejnym rokiem z rzędu, w którym wartość detalicznego rynku asortymentu DIY w Polsce wzrosła. Epidemia COVID-19 w 2020 r. gwałtownie przerwała dobry okres na rynku. Jak wynika z prognoz zawartych w najnowszym raporcie PMR, ,,Handel detaliczny artykułami DIY w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”, w 2020 r. wartość tego rynku spadnie o 0,3% w porównaniu do 2019 r.
Wzrost rynku przerwany przez epidemię COVID-19
Ostatnie lata charakteryzowały się bardzo dobrą sytuacją na rynku mieszkaniowym, który bił kolejne rekordy pod względem ilości budowanych czy oddanych do użytku mieszkań. Ponadto, był to bardzo dobry czas dla remontów dzięki rosnącym wynagrodzeniom, niskiemu bezrobociu, wsparciu budżetów gospodarstw domowych przez program Rodzina 500+ czy ogólnie większemu zainteresowaniu Polaków miejscem, w którym żyją i chęci polepszenia warunków mieszkaniowych.
Epidemia COVID-19 gwałtownie przerwie okres prosperity na rynku. W efekcie, w 2020 r. prognozowany jest spadek wartości rynku detalicznego artykułów DIY w Polsce. Jednak, jak wynika z prognoz PMR, spadek o 0,3% r/r jest stosunkowo niewielki w porównaniu do innych segmentów rynku artykułów nieżywnościowych.
Na rynek artykułów DIY pozytywnie wpłynęło utrzymanie otwarcia sklepów w trakcie epidemii (na początku bez zmian, potem wyłącznie w dni robocze), fakt, że część konsumentów postanowiła poświęcić czas spędzony w domu na remonty, oraz wysoka ilość oddawanych mieszkań, które wymagają wykończenia niezależnie od sytuacji.
Internet jedynym kanałem, którym zyska
Spośród wszystkich kanałów na detalicznym rynku asortymentu DIY w Polsce, sprzedaż internetowa charakteryzuje się najwyższą prognozowaną przez PMR stopą wzrostu. Rozwój sprzedaży internetowej wspierają kolejne otwarcia sklepów internetowych przez dużych graczy, zwiększanie zasięgu istniejących sklepów, rosnąca liczba użytkowników internetu oraz wzrost popularność zakupów przez internet.
Co więcej, kanał sprzedaży internetowej to jedyny kanał, który w 2020 r. odnotuje pozytywną dynamikę wzrostu, w dodatku na wysokim poziomie. Jednak pozytywny wpływ nie będzie aż tak silny jak w przypadku innych segmentów rynku artykułów nieżywnościowych – przede wszystkim dlatego, że sklepy z asortymentem DIY pozostały otwarte.
AUTOR
Bartosz Bolecki
Retail Business Unit Director
KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com
Tel. +48 12 34 05 135
Pozostałe artykuły

PMR: 58 mld zł ze sprzedaży usług online w 2022 roku
Dane z najnowszego raportu PMR „Handel internetowy usługami w Polsce 2022. Analiza rynku e-commerce i prognozy rozwoju na lata 2022-2027”…

PMR: Rekordowa dynamika rynku kosmetycznego w 2022 roku
W 2022 r. PMR prognozuje wzrost rynku kosmetycznego w Polsce o 6,1% r/r, do około 27,7 mld zł. Jest to…

Indeks Koniunktury Szpitalnej PMR najwyższy w prywatnych szpitalach
Sytuacja na rynku szpitalnym w ostatnich 10 latach była najgorsza jesienią 2020 r. – wynika z badań przeprowadzanych cyklicznie przez…

PMR: Rynek dań gotowych w Polsce stabilny w trudnych czasach
Rynek dań gotowych w Polsce rozwija się dynamicznie, będąc w stosunkowo wczesnej fazie wzrostu. W 2021 r., rynek dań gotowych…

Inwazja Rosji na Ukrainę i trwająca tam wojna będzie miała negatywny wpływ na wynik polskiej gospodarki w 2022 roku
Inwazja Rosji na Ukrainę i trwająca tam wojna będzie miała negatywny wpływ na wynik polskiej gospodarki w 2022 roku. Choć…

PMR: wartość dystrybucji farmaceutycznej w Polsce w 2021 r. wyniosła 56 mld zł
Według najnowszego raportu PMR „Dystrybucja na rynku farmaceutycznym w Polsce 2022. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027”, wartość…