fbpx

Rynek e-commerce w Polsce

Rynek e-commerce
Polska
Firma analityczna

Wyzwanie:

Jak rozwija się rynek e-commerce w Polsce?

Firma badawczo-konsultingowa PMR przeprowadziła kolejną edycję badania mającego na celu zaprezentowanie, jak wygląda i jak rozwija się rynek e-commerce w Polsce:

 • zidentyfikowanie grup produktowych o największym potencjale sprzedażowym w segmencie B2C,
 • wytypowanie najważniejszych trendów i tendencji mających wpływ na polski rynek e-commerce,
 • przeprowadzenie segmentacji klientów sektora e-commerce.

Rozwiązanie:

Kilkuetapowe badanie rynku

Aby lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące na rynku e-commerce w Polsce, badacze z PMR zdecydowali się na podzielenie badania na kilka etapów.

 • Pierwszym etapem pomiaru kondycji branży była ankieta online (CAWI). Została przeprowadzona na próbie ponad 1000 użytkowników Internetu, którzy zadeklarowali, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zrobili zakupy za pośrednictwem Internetu.
 • Na podstawie wyników uzyskanych w czasie badania ilościowego badacze dokonali segmentacji konsumentów z sektora e-commerce w Polsce.
 • Na koniec, zespół PMR przeprowadził również badanie na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI). Dzięki temu możliwe było porównanie zwyczajów zakupowych internautów ze zwyczajami statystycznego Polaka.

Efekt:

Szczegółowy obraz rynku e-commerce

Uzyskane wyniki pozwoliły zidentyfikować kategorie produktowe o najwyższym potencjale sprzedażowym w kanale online oraz te produkty, które ciągle postrzegane są jako mniej rokujące.

W czasie badania sprawdzono m.in. wykorzystanie smartfonów do zakupów online, korzystanie z usług subskrypcyjnych czy popularność sklepów internetowych nieposiadających polskiej wersji językowej.

Dzięki badaniu zidentyfikowano również podstawowe segmenty konsumenta e-commerce.

Czy wiesz, że…

 • 46% Polaków kupuje produkty przez Internet.
 • Większość osób kupujących przez Internet robi to regularnie – aż 48% z nich kupuje coś w sieci przynajmniej raz na dwa tygodnie.
 • Spośród osób, które wzięły udział w ankiecie online, aż 44% zadeklarowało, że wykorzystują do zakupów smartfony, a 18% – tablety.
 • Najczęściej kupowanymi grupami produktowymi są m.in. odzież i obuwie, książki, sprzęt RTV i AGD.
 • Według konsumentów kupujących online, zakupy w Internecie są dużo bardziej atrakcyjne od zakupów tradycyjnych. Badani przede wszystkim doceniają szeroki asortyment, konkurencyjne ceny oraz dostępność towaru.

Udostępnij tę stronę!

Formularz kontaktowy

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Rozumiem, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwośći ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest PMR Ltd. Sp. z o.o.