Case studies - 24 października 2022

Web scraping na rynku urządzeń medycznych w Polsce

W ramach projektu PMR zmierzył wartość wybranych segmentów rynku sprzętu medycznego, w tym urządzeń diagnostyki obrazowej i innych urządzeń diagnostycznych. Dodatkowym celem projektu było obliczenie udziału klienta PMR w analizowanych sektorach.

Cele projektu

Jeden z wiodących globalnych dostawców sprzętu medycznego zlecił nam przeprowadzenie analizy rynku zakupów przetargowych w określonych kategoriach urządzeń medycznych, między innymi w dziedzinie diagnostyki obrazowej.

 

Badanie miało na celu:

 

  • dostarczenie wiedzy na temat wielkości rynku w podziale na kategorie i regiony geograficzne,
  • analizę otoczenia konkurencyjnego,
  • określenie udziałów głównych graczy w rynku,
  • identyfikację obszarów do poprawy od strony sprzedażowej.
Szczegóły projektu

W ramach projektu przeprowadzono analizę wyników około 15 000 przetargów organizowanych przez jednostki publicznej służby zdrowia. Wykorzystano metodę web scrapingu.

 

Web scraping to masowe, automatyczne pobieranie danych ze stron WWW za pomocą kodu programistycznego. Pozwala na gromadzenie dużych zbiorów danych kilkusetkrotnie szybciej, niż byłoby to możliwe w przypadku posługiwania się metodami manualnymi.

 

Podczas web scrapingu zmierzono udziały w rynku 170 dostawców sprzętu w ramach trzech kategorii produktowych. Procedura zbierania danych została przeprowadzona przez Dział Data Scrapingu PMR. Dodatkowo w trakcie projektu analitycy PMR skorzystali z wewnętrznej bazy danych PMR na temat rynku medycznego, budowanej od 2001 r.

Rezultaty projektu
  • Klient otrzymał dane o wielkości analizowanego wycinka rynku sprzętu medycznego.
  • Obliczono wartość sprzedaży, liczbę sprzedanych sztuk urządzeń medycznych oraz średnie ceny transakcyjne w podziale na trzy kategorie urządzeń.
  • Analiza otoczenia konkurencyjnego dostarczyła informacji m.in. na temat pozycji konkurencyjnej klienta i jego udziału w każdej z analizowanych kategorii produktowych.
  • Zebrano także dane na temat cen jednostkowych oraz najpopularniejszych marek na rynku.
  • Przeprowadzono również analizę struktury sprzedaży konkurentów Klienta PMR.

Dodatkowym elementem projektu było sporządzenie zestawienia największych nabywców sprzętu medycznego w analizowanych kategoriach. Część danych została zaprezentowana w podziale wojewódzkim. Na podstawie wyżej wymienionych danych analitycy PMR zidentyfikowali obszary do poprawy, kierunki zmian oraz przygotowali analizę trendów w każdej z kategorii produktowych.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Marta Marszałek

Senior Pharma & Healthcare Market Analyst

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.