Case studies - 25 marca 2019

Nowa e-platforma do zakupu artykułów spożywczych – badanie konsumenckie

Jedna z wiodących agencji marketingowych specjalizująca się w świadczeniu kompleksowych usług wsparcia sprzedaży, field marketingu
i outsourcingu poprosiła PMR o badanie konsumenckie na temat nowej
e-platformy do zakupu artykułów spożywczych.

Cele projektu

Najważniejszym pytaniem jakie klient PMR stawiał sobie realizując badanie konsumenckie było to, czy nowy koncept jest atrakcyjny dla potencjalnych użytkowników oraz jakie modyfikacje można wprowadzić, aby lepiej spełnić potrzeby i oczekiwania konsumentów związane z dokonywaniem codziennych zakupów spożywczych.

Szczegóły projektu

Aby w pełni odpowiedzieć na wyzwanie biznesowe klienta, zespół projektowy PMR zdecydował się przeprowadzić wywiady fokusowe (z ang. FGI – Focused Group Interview). Przeprowadzono je z konsumentami, którzy regularnie dokonują zakupów różnych produktów przez Internet oraz którzy korzystają z tzw. Paczkomatów. Do badania konsumenckiego zaproszono młodych, otwartych na innowacyjne rozwiązania konsumentów z Krakowa i Warszawy. Istotnym kryterium podziału grup było to, czy dany konsument dokonuje zakupów artykułów spożywczych w sieci czy kupuje żywność w sklepach stacjonarnych. Wszystkie wywiady grupowe, obejmujące badanie konsumenckie, zostały przeprowadzone przez doświadczonego moderatora. Ich wyniki skonsultowano z analitykami sektora handlu i FMCG, którzy na co dzień monitorują dziesiątki wskaźników rynkowych w branży spożywczej. Wykorzystanie jakościowej metody pozyskiwania danych badania konsumenckiego, pozwoliło na eksplorację następujących tematów i obszarów:

 

    • doświadczenia i zachowania konsumentów związane z wykorzystaniem różnego rodzaju platform zakupowych online (w tym służących do zakupu żywności),
    • sytuacje i powody wykorzystania różnych platform e-zakupowych, a także plusy i minusy korzystania z e-commerce,
    • pogłębiona ocena atrybutów i funkcji nowej e-platformy do zakupu żywności, w tym potencjalne korzyści i ograniczenia związane z jej zastosowaniem przez konsumentów,
    • najważniejsze wady i zalety nowej platformy,
    • propozycje modyfikacji, które mogą zachęcić przyszłych użytkowników do zastosowania platformy w codziennych zakupach,
    • preferencje konsumenckie w zakresie ceny usługi.
Rezultaty projektu

Zebrany materiał badania konsumenckiego pozwolił na opracowanie kompleksowego i użytecznego raportu. Poza opisem schematu badania konsumenckiego, wynikami i kluczowymi insightami, zawierał on rekomendacje ekspertów PMR i propozycje możliwych działań dla klienta.

 

Agencja, dla której wykonano to badanie konsumenckie, dostała kompendium wiedzy na temat zachowania konsumentów związanego z dokonywaniem zakupów w Internecie. W raporcie PMR zawarto także informacje o różnych platformach e-commerce. Ukazano również powody, dla których niektórzy konsumenci nadal wybierają zakupy żywności w tradycyjnych, stacjonarnych sklepach. Nie zabrakło także bardzo dokładnej oceny atrybutów i funkcjonalności nowej platformy oraz podsumowania jej mocnych i słabych stron. Klient otrzymał rownież propozycje modyfikacji i rozwiązań uzupełniających, których wdrożenie może jeszcze bardziej zmotywować konsumentów do korzystania z platformy.

 

Co ważne, rezultaty badania konsumenckiego obejmowały też preferencje dotyczące ceny usługi, zarówno w jej podstawowej, jak i rozszerzonej wersji. Wiedza ta z pewnością pomoże klientowi PMR w dopasowaniu ceny do oczekiwań i możliwości potencjalnych użytkowników platformy.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Agnieszka Skonieczna

Retail and Pharma Business Unit Director