Case studies - 5 lutego 2018

Badanie rynku leków OTC

Jeden z naszych partnerów, międzynarodowa agencja badawcza działająca w obszarze medycznym i farmaceutycznym, zleciła nam badanie rynku leków OTC w Polsce.

Cele projektu

Celem projektu było zrozumienie procesu decyzyjnego pacjentów oraz roli farmaceuty w procesie rekomendacji leków na grypę i przeziębienie.

 

Aktywna rola farmaceutów i ich bezpośredni wpływ na decyzje zakupowe pacjentów w obszarze leków bez recepty (OTC) stanowi bardzo interesujący i potrzebny w branży farmaceutycznej obszar badań. W ciągu ostatnich lat podejście do procesu sprzedaży leków i rola farmaceuty uległy znaczącym przemianom. Farmaceuci to bardzo często osoby pierwszego kontaktu, od których pacjenci oczekują fachowej porady, a rekomendacja w wielu przypadkach zwiększa wiarygodność leku w oczach pacjentów i buduje zaufanie do marki.

Szczegóły projektu

Zespół PMR Consulting & Research zrekrutował farmaceutów i techników farmaceutycznych, którzy następnie wzięli udział w badaniu online (CAWI). Podczas badania bardzo szczegółowej analizie podlegał proces decyzyjny pacjentów oraz sposób polecania leków przez farmaceutów.

 

Szczegółowy zakres badania obejmował następujące zagadnienia:

 

  • typowe objawy występujące u pacjentów,
  • potrzeby pacjentów w zakresie leków na grypę i przeziębienie,
  • sposób prowadzenia wywiadu z pacjentem przez farmaceutów,
  • skłonność farmaceutów do polecania leków,
  • czynniki i kryteria brane pod uwagę przez farmaceutów przy wyborze zalecanego produktu,
  • powody rekomendacji konkretnych leków przez farmaceutów,
  • opinia farmaceutów na temat leków na grypę i przeziębienie dostępnych na rynku.

Dodatkowo, farmaceuci byli proszeni o wypełnienie krótkich formularzy zapisu interakcji z kilkoma dowolnymi pacjentami, którzy dokonali zakupu produktów na grypę i przeziębienie.

Rezultaty projektu

W efekcie nasz klient otrzymał bardzo szczegółowe informacje dotyczące procesu decyzyjnego pacjentów oraz skłonności i sposobu polecania leków na grypę i przeziębienie przez farmaceutów. Dane te stały się podstawą planowania lokalnej strategii marketingowej przez międzynarodowy koncern farmaceutyczny.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Agnieszka Skonieczna

Market Analyst Director

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.