Case studies - 3 stycznia 2018

Badanie konsumenckie z wykorzystaniem społeczności internetowych na temat systemów podłogowych

Do PMR Consulting & Research zwróciła się jedna z wiodących międzynarodowych agencji badawczych. Na zlecenie producenta systemów podłogowych poszukiwała firmy, która mogłaby przeprowadzić badanie konsumenckie z wykorzystaniem społeczności internetowych (online community) w Polsce i Rosji.

Cele projektu

Celem projektu było zrozumienie, na co konsumenci zawracają uwagę przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Uzyskane dane miały być zastosowane do zbudowania komunikacji marketingowej z wybraną grupą docelową.

Szczegóły projektu

Respondenci z Polski i Rosji brali udział w badaniu za pośrednictwem internetu przez około 6 tygodni. W tym czasie wszyscy uczestnicy – pod okiem doświadczonego moderatora – wykonywali zlecane im zadania i dyskutowali na określone tematy.

 

Warunkiem powodzenia tego projektu było dotarcie do właściwych respondentów. Nie tylko musieli być zainteresowani zakupem systemów podłogowych i spełniać konkretne kryteria demograficzne. Dodatkowo, kluczowym czynnikiem wyboru uczestników była ich otwartość na dyskusję, kreatywność i aktywność. Rekruterzy PMR Consulting & Research bez trudu jednak dotarli do odpowiednich osób. Dzięki temu wszyscy aktywnie uczestniczyli w życiu społeczności przez cały okres badania.

Rezultaty projektu

W efekcie badania klient otrzymał konkretne informacje i kreatywne pomysły dotyczące komunikacji marketingowej z grupą docelową. Dzięki pozyskanym wynikom mógł zbudować skuteczną strategię dostosowaną do potrzeb lokalnych odbiorców w Polsce oraz Rosji.

 

Czy wiesz, że…

Jednym z wyzwań stojących przed osobami prowadzącymi badania konsumenckie jest zrozumienie prawdziwych opinii i preferencji konkretnej grupy docelowej.

 

Badacze zadają sobie pytania takie jak:

 

  • Gdzie szukać osób z interesującej grupy docelowej?
  • W jaki sposób dotrzeć do konsumentów danej kategorii produktowej?
  • Jak poznać ich realne potrzeby i oczekiwania?
  • Jakie są prawdziwe doświadczenia odbiorców w czasie interakcji z produktami i markami?
  • Jak wykorzystać wiedzę o konsumentach w budowaniu marki?

Z naszego doświadczenia wynika, że doskonałym narzędziem do zdobywania tego rodzaju informacji jest zbudowanie społeczności internetowej, czyli online community.

 

Do uczestnictwa w takim badaniu zapraszamy przedstawicieli grupy docelowej danego produktu. A następnie tak moderujemy pracę respondentów, by jak najczęściej się ze sobą komunikowali, publikowali posty i materiały wizualne, brali udział w dyskusji oraz wykonywali zadania wskazane przez moderatora.

Trzeba jednak pamiętać, że ważnym aspektem budowania społeczności internetowych jest również czas. Projekt musi być realizowany przez dłuższy okres. Tylko wtedy można uzyskać pełne zaangażowanie uczestników w dyskusję i pozyskać kreatywne pomysły dotyczące budowania strategii marketingowej.

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Szymon Jungiewicz

Construction Business Unit Director 

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.