Badania zachowań konsumenckich

Dostarczają wiedzy na temat zachowań konsumentów zarówno w miejscu zakupu, jak i konsumpcji. Są źródłem insightów pozwalających na dostosowanie produktu lub usługi do potrzeb odbiorcy. PMR realizuje badania konsumenckie wykorzystując zarówno techniki ilościowe, jak i jakościowe, w tym etnograficzne.

Badania konsumentów

Badania zachowań konsumenckich umożliwiają zrozumienie:
 
 • jak konsumenci używają produktu
 • jak, gdzie i w jakim celu go kupują
 • skąd czerpią informacje wykorzystwane podczas zakupu.

Dzięki temu dostawca może lepiej zaprojektować swój produkt, jego promocję lub model dystrybucji. Inną korzyścią z badania może być wskazanie luk rynkowych oraz potrzeb klientów, których nie zaspokaja żadne dostępne na rynku rozwiązanie. Inny możliwy insight z badania to identyfikacja nowego trendu rynkowego.

W badaniach zachowań konsumenckich zwykle stosuje się kombinację metod ilościowych (np. CATI, CAWI) i jakościowych (najczęściej zogniskowane wywiady grupowe, a w niektórych dziedzinach - metody etnograficzne). Rozwiązanie, które proponujemy klientowi, zależy od poziomu jego wiedzy o jego grupie docelowej i od badanego zagadnienia.

3 wyzwania związane
z badaniami zachowań konsumenckich

Każdy rynek jest inny, a każdy produkt lub usługa mają swoją specyfikę. Dlatego każdy projekt rozpoczynamy od szczegółowej rozmowy z zamawiającym, która da nam informację o rynku, na którym mamy realizować badanie.

Niektóre kategorie konsumentów są trudno dostępne w badaniach. Do takich kategorii należą np. osoby najlepiej zarabiające, subkultury młodzieżowe, osoby o nomadycznym trybie życia czy migranci. Dotarcie do takich grup i dostarczenie reprezentatywnych wyników wymagają kreatywnego, a jednocześnie metodologicznie rzetelnego podejścia do doboru prób i technik badawczych.

Realizacja badań ilościowych na próbach reprezentatywnych staje się coraz trudniejsza ze względu na spadający odsetek respondentów, który udaje się przekonać do udziału w badaniu. Pewnym rozwiązaniem są badania na panelach CAWI, należy jednak pamiętać, że takie panele nie zawsze dobrze reprezentują wszystkie kategorie konsumentów. Do grup niedoreprezentowanych w takich panelach należą np. osoby starsze, z niższym wykształceniem i niższymi zarobkami.

Doświadczenie PMR

2000+

zrealizowanych badań zachowań konsumenckich

80+

łączna liczba lat doświadczenia badawczego w naszym zespole

10+

krajów, w których realizowaliśmy badania konsumenckie

Oferta PMR w ramach
badań zachowań konsumenckich

PMR zatrudnia zespół doświadczonych badaczy realizujących badania jakościowe, ilościowe i etnograficzne. Nasi badacze zrealizowali dziesiątki projektów w branżach FMCG, żywności, kosmetyków, DIY, wyposażenia gospodarstwa domowego, obuwia i odzieży i innych:

 • badania ankietowe CATI, CAPI i CAWI na reprezentatywnych próbach dorosłej ludności i gospodarstw domowych
 • badania międzynarodowe realizowane w Polsce i w innych krajach Europy Środkowej (CEE)
 • zogniskowane wywiady grupowe FGI
 • badania obejmujące wywiady pogłębione IDI/TDI
 • badania realizowane metodami etnograficznymi

 • dobór prób reprezentatywnych dorosłej ludności i gospodarstw domowych
 • badania w branżach budowlanej, telekomunikacyjnej, IT i handlu
 • badania w branżach żywności, odzieży i obuwia, biżuterii, akcesoriów, wyposażenia gospodarstwa domowego, nowych technologii, konsumpcji mediów, FMCG, korzystania z usług, zdrowia i usług medycznych, na rynku mieszkaniowym i innych

Skorzystaj z ponad 20 lat doświadczenia PMR w zakresie
badań zachowań konsumenckich

Inne oferowane usługi
HEAD OF STRATEGIC PROJECTS & PARTNERSHIPS, HEAD OF CUSTOM RESEARCH

Paweł Olszynka

pawel.olszynka@pmrcorporate.com
SENIOR MARKET RESEARCHER

Krystian Gryzło

krystian.gryzlo@pmrcorporate.com
SALES & BUSINESS DEVELOPMENT DIRECTOR

Justyna Wasa

+48 609 400 505
justyna.wasa@pmrcorporate.com
 • 1
 • 2
 • 3
3
<
>

Jesteśmy tu aby Ci pomóc

Skontaktuj się z nami lub zostaw nam wiadomość, abyśmy my mogli skontaktować się z Tobą.
Wyślij
Dziękujemy za wiadomość.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.
Wystąpił błąd podczas przesyłania formularza.
Prosimy o kontakt telefoniczny.
Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.