Wiadomości - 29 marca 2022

Rekordowa dynamika rynku kosmetycznego w 2022 roku

W 2022 r. PMR prognozuje wzrost rynku kosmetycznego w Polsce o 6,1% r/r, do około 27,7 mld zł. Jest to najwyższy wzrost od 2009 roku. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu PMR pt. „Handel detaliczny artykułami kosmetycznymi w Polsce 2022. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027”.

 

Na tak wysoki wzrost rynku przyczynia się kilka czynników, m.in.:

 

  • brak istotnego wpływu koronawirusa na zachowania konsumentów kupujących artykuły kosmetyczne
  • brak przewidywanych już obostrzeń związanych z ewentualnymi kolejnymi falami epidemii,
  • rosnąca inflacja powodująca wzrost cen produktów, a zarazem ogólną wartość wydatków na kosmetyki,
  • napływ uchodźców z Ukrainy, wywołany inwazją Rosji na ten kraj. 

 

Więcej danych o aktualnej sytuacji polskiego rynku handlu detalicznego artykułami kosmetycznymi znajdą Państwo w raporcie PMR:

 

Handel detaliczny artykułami kosmetycznymi w Polsce 2023.
Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028.

Wpływ inflacji i wojny w Ukrainie.

 

Perspektywy dla rynku artykułów kosmetycznych

Rynek artykułów kosmetycznych jest wciąż rynkiem perspektywicznym, co jest związane m.in. z rosnącą świadomością konsumentów oraz rosnącym dochodem rozporządzalnym. Skutkuje to zmianami przyzwyczajeń konsumentów w zakresie zakupów kosmetycznych, przekładającymi się na wzrost wydatków na te produkty. Chociaż cena wciąż jest jednym z ważnych czynników przy zakupie kosmetyków, a Polacy chętnie korzystają z oferowanych promocji, nie jest już czynnikiem dominującym. Coraz większy odsetek konsumentów zwraca uwagę na jakość czy skuteczność produktów.

 

Według prognoz PMR, rynek artykułów kosmetycznych w Polsce w najbliższych latach (2023-2027) nadal będzie rósł, rosnąc średniorocznie na poziomie 3-5%, co będzie tempem nieznacznie wyższym od obserwowanego w ostatnich pięciu latach.

Gdzie będziemy kupować kosmetyki?

W przyszłości rynek handlu detalicznego kosmetykami będzie się skupiał na dwóch kanałach:

 

  1. Drogerie stacjonarne – sklepy pierwszego wyboru przy zakupach tego typu produktów.
  2. Kanał online – sprzedaż internetowa będzie funkcjonować jako kanał alternatywny dla drogerii, gdzie konsumenci będą mogli kupować produkty niedostępne w sklepach stacjonarnych, jak również podchodząc do zakupów omnichannelowo, przenosząc swoje zakupy do drogerii internetowych największych sieci.

Jak wynika z badania PMR, 83% Polaków kupujących kosmetyki, zakupy te zazwyczaj robi w drogeriach stacjonarnych, z kolei 37% konsumentów wybiera sklepy internetowe. Według prognoz PMR, oba te kanały łącznie osiągną w 2027 roku ponad 57% udziału w całym rynku kosmetycznym.

Młodzi i aspirujący największym segmentem konsumenckim na rynku kosmetycznym

PMR dokonał segmentacji kupujących kosmetyki na pięć charakterystycznych grup, które cechują się innymi zachowaniami zakupowymi:

 

  1. Młodzi i aspirujący,
  2. Małomiasteczkowi,
  3. Świadomi i aktywni,
  4. Ekonomiczni minimaliści, 
  5. Dojrzali i zachowawczy.

Największym segmentem (pod względem liczebności) są Młodzi i aspirujący, z ponad 1/5 udziału wśród konsumentów. Są to częściej kobiety (54%) oraz osoby młodsze (w wieku 18-34 lata (37%). Są to konsumenci, którzy często sięgają po kosmetyki specjalistyczne oraz dla alergików. Czytają oni recenzje kosmetyków przed zakupem oraz starają się być na czasie. Najczęściej spośród innych segmentów starają się kupować kosmetyki w promocji lub czekają na sezonowe wyprzedaże. Są to także osoby społecznie zaangażowane, które starają się dokonywać świadomych zakupów kosmetyków. Interesuje ich, czy firma nie testuje kosmetyków na zwierzętach oraz czy prowadzi działania CSR. Najczęściej spośród wszystkich segmentów spędzają oni czas wolny rozwijając zainteresowania, np. słuchając podcastów, czy uprawiając sport. Aktywność fizyczną deklarują przynajmniej raz na dwa tygodnie (58%).

Potrzebujesz więcej danych?

W PMR doradzamy
i wspieramy działania Twojej firmy

Karolina Szałas

Starszy analityk rynku handlu detalicznego